Erişilebilirlik

ABD ve Rusya Suriye Konusunda Anlaşmaya Yakın


Amerika ve Rusya, Cenevre’de yapılan toplantılar sonrası, Suriye’deki çatışma ortamının bitirilmesi ve askeri işbirliği konularında anlaşmaya varamadıklarını açıkladı. Ancak iki ülke, daha uzun soluklu bir anlaşmaya yakın olduklarını, sadece bir anlaşmaya varıldığını açıklamadan önce çözülmesi gereken birkaç konu olduğunu belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cenevre’de, Suriye krizi üzerine uzun süren görüşmeler sonrası bir basın toplantısı düzenledi. Her iki taraf da, geriye kalan birkaç ‘teknik konunun’ gelecek günlerde karşılıklı güven sorunlarını çözmek amaçlı konuşulmaya devam edileceğini kaydetti.

Kerry, Lavrov ile görüşmelerinde, ileriye dönük izlenecek adımlar konusunda netlik kazandıklarını ver her iki ülkenin de çatışmaların durdurulması ve insani yardımların iyileşmesi konularındaki planlarını açıkladığını söyledi.

“Sadece anlaşma yaptık demek için bir anlaşmaya varmadık” diyen Kerry, “Etkili, Suriye halkının istiyaçlarını karşılayacak, bölgeyi daha istikrarlı ve güvenli hale getirecek ve siyasi bir çözüm bulunmasına yardım edecek bir anlaşmaya varmak istiyoruz” diye ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da, insani yardımların çatışmalardan dolayı ulaşamadığı Halep ve pek çok kentin durumunun da konuşulduğunu söyledi.

Lavrov, Suriye krizinin çözümü için, her an diyalog içinde olmanın önemli olacağını belirtirken, Rusya ve Amerika’nın, krizin çözümü konusunda ilerleme sağlamak için, ilişkilerini normal tutmaları gerektiğine inandığını ekledi.

Kerry ve Lavrov Cenevre’de, askeri işbirliği ve bilgi paylaşımı konusunda anlaşmak için biraraya gelmişti. Suriye rejimi ve Esat’ın geleceği, görüşmelerin konu başlıkları içinde yer almadı.

Amerika Dışişleri Bakanı Kerry, geriye kalan konuların ayrıntıları çözümlendiğinde, çatışmaların durmasını engelleyen iki önemli alan olan, Suriye rejiminin yaptığı ihlaller ve El Nusra cephesinin etkinliğini arttırması konularına da önem vereceklerini belirtti.

'Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız'

Basın açıklamasının sonunda Türkiye'nin Cerablus operasyonu ile ilgili soruyu yanıtlayan Amerika Dışişleri Bakanı Kerry, "Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız ve bağımsız bir Kürt girişimini desteklemiyoruz" dedi. Kerry, Türkiye ile sıkı bir şekilde koordine oldukların söylerken, Menbiç'in IŞİD'den geri alınmasından sonra Türkiye'nin bölgedeki durum ile ilgili hassasiyetlerinin anladıklarını belirtti.

Daraya'da muhalifler ile rejim kuvvetleri anlaşma sağladı

Görüşmelerin devam ettiği sıralarda, Suriyeli muhalifler, Perşembe günü rejim ile varılan anlaşma sonrası, uzun bir süredir abluka altında olan, Şam’ın Daraya bölgesini boşalttı.

Anlama gereği, 700 silahlı muhalif İdlib’e güvenli bir şekilde geçiş yaptı. Abluka altındaki bölgede bulunan 4 bin sivil de Daraya’nın güneyindeki bir sığınağa geçici olarak yerleştirildi.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura da, Daraya halkının güvenliğinin sağlanması için Cenevre’den çağrı yaptı. Temsilci ayrıca, rejim ve muhalifler arasında varılan anlamada BM’ye danışılmadığını ve BM’nin arabulucu olmadığını da ekledi.

XS
SM
MD
LG