Erişilebilirlik

ABD ve Rusya Suriye Konferansı İçin Umutlu


Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Stokholm'de görüşürken
ABD dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Haziran başında Cenevre’de toplanacak Suriye barış konferansı konusunda “çok umutlu“ olduklarını açıkladı.

İki bakan bu açıklamayı İsveç’te görüştükten sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında yaptı.
Lavrov, Moskova ve Washington’un Suriye hükümeti ve muhalefetinin yanısıra ilgili diğer ülkelerden de konferansa destek sağlamaya çalıştıklarını söyledi.
Kerry barış girişiminin geçen yıl açıklanan bir plana dayandığını belirtti. Plan, Suriye’de tam yetkiye sahip bir geçici hükümet kurulmasını öngörürken devlet başkanı Beşar Esat’ın gelecekteki rolünü kasten belirsiz bırakıyordu.

Öteyandan BM Genel Konseyi’nin Suriye’de devam eden şiddeti kınayan ve Suriye Hükümeti’nin BM denetçilerine ülkeye giriş izni vermesi çağrısında bulunan bir karar tasarısı sunması bekleniyor.
Katar tarafından kaleme alınan ve bağlayıcı olmayan karar tasarısı, ana muhalefet koalisyonunu, Suriye’de ihtiyaç duyulan siyasi geçiş sürecinde etkili bir katılımcı olarak tanımlıyor. Tasarı, koalisyonu, Suriye halkının geçerli temsilcisi olarak kabul ediyor.
Karar tasarısı ayrıca Suriye’nin Birleşmiş Milletler denetçilerine kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığını araştırma izni vermesini de talep ediyor.
Suriye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un görevlendirdiği ve hala beklemede olan denetçilere giriş izni vermiyor.
Rusya, karar tasarısına karşı çıkıyor. Diplomatlar, son karar tasarısının, Genel Kurul’dan geçtiğimiz Ağustos ayında geçen karar tasarısına oranla daha az destek bulacağını tahmin ediyor.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG