Erişilebilirlik

ABD ve Rusya İran'ın Nükleer Sorununu Ele Aldı


ABD Dışişleri Bakanı Kerry Rus leslekdaşı Lavrov ile Endonezya'nın Bali adasında görüştükten sonra açıklamalarda bulunurken
Amerika ve Rusya, İran’ın silah geliştirmeye çalışmasından korkulan nükleer programıyla ilgili uluslararası görüşmelere sunulacak belirli önerileri ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Endonezya’daki ekonomik zirve sırasında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada İran’ın çözüm yolunda atılacak adımlar konusunda daha fazla açıklık istediğini belirtti.

Kerry ise Amerika’nın İran’ın son yakınlaşma çabalarından cesaretlendiğini ancak sözler değil eylemlerin önem taşıdığını vurguladı.
Kerry, bu yıl başında P5+1 denilen Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi Almanya’nın İran’ı uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirmeye son vermeye ve nükleer tesislerinden birinde zenginleştirme çalışmalarını durdurmaya çağırdığını ancak hala yanıt alamadığını da söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif bu çağrının artık geçerli olmadığını ve P5+1 grubunun gelecek hafta yapılacak görüşmelere “yeni bir bakış açısıyla” gelmesi gerektiğini belirtti.

İran nükleer programının barışçı olduğunda ısrar ediyor ve uluslararası topluluğun uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmadığı için koyduğu ekonomik yaptırımları kaldırmasını istiyor.
XS
SM
MD
LG