Erişilebilirlik

ABD ve Rusya Arasında Tansiyonu Düşürme Çabaları


(Soldan sağa) Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel
Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ve Savunma Bakanı Chuck Hagel, Washington’da Rus meslektaşlarıyla bir araya geldi ve iki ülke arasında son dönemde yaşanan gerginlikleri gidermeye çalıştı.

Amerikalı yetkililer görüşmelerin “olumlu ve yapıcı tonda” geçtiğini bildirmekle birlikte bakanlar, iki ülke ilişkilerinin gerilmesine yol açan konularda samimi ifadelerde bulunmaktan kaçınmadı.

Dışişleri Bakanlığı merkezinde konuşan Kerry, Amerika-Rusya ilişkilerini yalnızca ortak çıkarların değil, kimi zaman çatışan çıkarların da belirlediğini söyledi. Yanında Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la birlikte açıklama yapan Kerry, “Sayın Lavrov ve ben yaşlı buz hokeyi oyuncularıyız. İkimiz de zaman zaman diplomasinin de, aynı buz hokeyi gibi sert çarpışmalarla sonuçlandığını biliriz” diye konuştu.

Amerikalı yetkililer, Rusya’nın eski ABD Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden’a geçici sığınma hakkı vermesinden duyulan memnuniyetsizliği Kerry’nin Lavrov’a ilettiğini bildiriyor. Amerika, Ulusal Güvenlik Dairesi’nin, telefon ve internet iletişim kayıtlarını topladığı gizli programını deşifre etmesinden dolayı Snowden’ı casusluktan yargılamak istiyor.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Savunma Bakanı Sergei Şoygu da, Başkan Barack Obama’nın gelecek ay Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yapacağı zirveyi iptal etmesinden duyulan memnuniyetsizliği Amerikalı meslektaşlarına iletti. Ancak Lavrov, ilişkilerin gerilmesine rağmen Soğuk Savaş günlerine dönmenin imkansız olduğunu belirtti.

Başkan Obama Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Putin’le arasındaki ilişkilerin kötü olmadığını söylemekle birlikte Rus lideri zaman zaman “sınıfın arka sıralarında oturan canı sıkılmış bir öğrenciye” benzetti.

Obama, Rusya’nın ilerleme kaydetmesini bekledikleri konularda tek bir adım bile atmadığını belirtti.
XS
SM
MD
LG