Erişilebilirlik

ABD ve NATO’dan Moskova’yı Kızdıran Adım


ABD ve NATO, Romanya’nın güneyindeki füze savunma sistemini aktif hale getiriyor. 800 milyon dolara mal olması beklenen sistemi kendisine yönelik bir tehdit olarak algılayan Rusya atılan adımdan rahatsız.

Ancak Çarşamba günü Bükreş’te düzenlenen basın toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Frank Rose, füze savunma kalkanının Rusya’nın stratejik caydırıcı kapasitesine zarar veremeyeceğini, dolayısıyla kalkanın Moskova yönetimine karşı olmadığını ifade etti. Rose, Rusya’nın bu adımın defalarca dile getirdiği kendi stratejik nükleer caydırıcı kapasitesine yönelik tehdit oluşturduğu endişesinin yersiz olduğunu vurguladı.

ABD ve NATO’dan Moskova’yı Kızdıran Adım
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

Rose, hedefin Rusya değil, İran olduğunu kaydetti.

Amerikalı yetkili, İran’ın tam kapasiteli füze kalkanı geliştirme çabalarının giderek arttığını belirtti.

Ancak Rusya, Romanya’da aktif hale getirilecek füze savunma sistemini doğrudan kendine yönelik bir tehdit olarak görüyor.

Rusya’nın Karadeniz Filosu eski komutanı Amiral Vladimir Komoyedov, İnterfax haber ajansına yaptığı açıklamada, NATO ve ABD’yi işaret ederek, “Ateş hattında hareket ediyorlar ve bu İran değil, yüzde 100, yüzde 200 değil yüzde 1000 Rusya ve Rusya’nın nükleer kapasitesini hedef alan bir adımdır,” dedi.

Romanya’nın Deveselu bölgesindeki füze kalkanı inşa çalışmalarına, 2010’daki NATO kararının ardından 2013 yılında başlanmıştı. Füze kalkanı sistemi Romanya’nın yanı sıra Polonya da da 2020’de tamamlanacak bir füze kalkanı inşasını içeriyor.

NATO, füze kalkanının tamamen dış tehditlere karşı savunma amaçlı olduğunda ısrar ediyor.

XS
SM
MD
LG