Erişilebilirlik

ABD ve Müttefikleri Kore Yarımadası'nda Güç Gösterisi Yaptı


ABD ve Müttefikleri Kore yarımadasında Güç Gösterisi Yaptı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:35 0:00

ABD ve müttefikleri, Kuzey Kore’nin füze denemesine yanıt olarak, Kore yarımadası üzerinde yine savaş uçakları uçurarak güç gösterisi yaptı. Ancak uçaklar bu sefer tatbikat amaçlı ateş de etti

Guam’daki bir üsten havalanan B-1 tipi iki savaş uçağıyla Japonya’daki bir üsten dört F-35 uçağı 10 saat süreyle Kore yarımadası üzerinde uçtu.

Amerikan uçaklarına Japonya suları üzerinde Japon ordusu uçakları, yarımada üzerinde de dört Güney Kore uçağı katıldı. Uçaklar, Pilsung Range eğitim alanına tatbikat amaçlı ateş açtı.

Güç gösterisi, Kuzey Kore’nin Japonya üzerinden geçen füze fırlatmasından iki gün sonra düzenlendi. Dün de, ABD Donanması füze savunma sistemlerinin denemesi kapsamında Hawaii açıklarında orta menzilli bir balistik füzenin başarıyla vurulduğunu açıklamıştı.

Kuzey Kore bu yıl içerisinde Japonya’ya doğru çok sayıda füze fırlattı ve bu füzelerin çoğu Japon Denizi’ne düştü.

ABD Pasifik Hava Kuvvetleri’nin komutanı Orgeneral Terrence J. O’Shaughnessy, “Kuzey Kore’nin eylemleri müttefiklerimize, ortaklarımıza ve anavatanımıza bir tehdit oluşturuyor. Onların istikrar bozucu hareketlerine uygun karşılıklar verilecek. İleri konuşlanmış güçlerimiz, gerektiği takdirde anında öldürücü yanıt vermeye hazır” dedi.

ABD ordusu, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına sık sık savaş uçaklarıyla güç gösterisi yaparak yanıt veriyor. ABD ve Kore Cumhuriyeti orduları ayrıca geçen ay, Pyongyang’ın kıtalararası balistik füze denemesine yanıt olarak Güney Kore kara sularına füze fırlatmıştı.

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford geçenlerde bölgeyi bir ziyaretinde, ordunun ana odak noktasının yönetimin Kore yarımadasını nükleer silahtan arındırmaya yönelik diplomatik ve ekonomik çabalarını desteklemek, bir yandan da bu çabaların başarısız olması ihtimaline karşılık, uygulanabilir askeri seçenekleri hazırlamak olduğunu söylemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG