Erişilebilirlik

ABD ve İngiltere Libya'daki Diplomatlarını Geri Çağırdı


Hükümet taraftarı göstericileler iki bakanlığın kontrolünü ele geçiren milisleri protesto etti

Amerika ve İngiltere, Libya’daki diplomatik misyonlarda görevli personelin bir kısmını, ülkede milislerle hükümet arasında yaşanan çatışmalardan dolayı geri çekme kararı aldı

Amerika ve İngiltere, Libya’daki diplomatik misyonlarda görevli personelin bir kısmını, ülkede milislerle hükümet arasında yaşanan çatışmalardan dolayı geri çekme kararı aldı. Milisler başkentte bazı sokakları kapattı.

Büyükelçilik yetkilileri kritik olmayan görevlerde bulunan ve geri çekilmesine karar verilen personelin az sayıda olduğunu söyledi. İki ülkenin büyükelçilikleri de Eylül ayında Bingazi’de düzenlenen ve Amerikan büyükelçisi Christopher Stevens’ın ölümüyle sonuçlanan saldırıdan bu yana tam kadroyla çalışmıyor.

Hayati olmayan çalışanların geri çekilme kararı, geçen ay Fransız büyükelçiliğine yapılan ve iki jandarmanın ölmesiyle sonuçlanan saldırının ardından alındı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı görevlilerin geri çağrılma nedeninin ülkede yükselen siyasi gerilim olduğunu bildirdi. Açıklamada siyasi belirsizliğin, şiddet olaylarının meydana gelebileceğine ve karşıt silahlı gruplar arasında çatışmalar meydana gelebileceğine işaret ettiği belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Trablus ve diğer bazı kilit şehirlere zorunlu olmadıkça gitmemeleri, Bingazi ve ülkenin geri kalanını ise kesinlikle ziyaret etmemeleri uyarısında bulunuyor.

Amerika’nın Sesi’yle görüşen bir İngiliz diplomat çalışanların geri çekilme nedeninin siyasal dengesizlik olduğunu, bu kişilerin ülkedeki karmaşa nedeniyle bakanlıklarla ilgili görevlerini yerine getiremediğini söyledi. Diplomat bu çekilmenin geçici olacağını da ekledi.

Ulusal Kongre, milislerin Kaddafi yönetiminde yer almış kişilerin yeni dönemde görev almasını yasaklayan bir yasa geçirme konusundaki taleplerine boyun eğdi. Buna rağmen, ağır silahlara sahip milisler ülkede bakanlıkların önlerini bloke etmeye devam ediyor.

Bakanlıkların önündeki kuşatma bir haftayı aşkın bir süredir devam ediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG