Erişilebilirlik

ABD ve Çin Arasında Siber Güvenlik Alanında İşbirliği


Amerika ve Çin Savunma Bakanları Leon Panetta ve Liang Guanglie Pentagon'da ortak basın toplantısında

Amerika ve Çin Savuna Bakanlıkları, siber saldırılara karşı işbirliği yapmak istediklerini bildirdi.

Yetkililer, siyasetçiler ve siber savunma uzmanları, Amerika’nın savunma, ticari ve ekonomik çıkarlarının dış kaynaklı siber saldırıların tehdidi altında olduğunu sık sık vurguluyor. Saldırıların kaynağı olarak da çoğunlukla Çin hedef gösteriliyor.

Ama Amerika’ya resmi ziyarette bulunan Çin Savunma Bakanı Liang Guanglie bu iddiaları yalanladı. General Liang, Amerika’ya düzenlenen siber saldırılarla Çin’in bir ilgisi olmadığını, aynı şeyi Amerika Savunma Bakanı Leon Panetta’ya da söylediğini kaydetti.

Pentagon’da basın toplantısına katılan Çin Savunma Bakanı, Amerikalı meslektaşıyla siber güvenlik alanında Amerika’yla işbirliğini güçlendirmenin yollarını görüştüğünü belirtti.

Başkan Barack Obama siber güvenliğin Amerika’nın en büyük ekonomik ve ulusal güvenlik sorunlarından biri olduğunu vurgulamıştı. Savunma Bakanı Paneta, bu alanda Çin ve Amerika arasındaki işbirliğinin hayati olduğunu söyledi. Panetta, iki ülkenin de teknoloji alanında büyük ilerleme kaydettiğini, ileride krizlere yol açacak yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi için işbirliğinin önemli olduğunu belirtti.

Geçen hafta Pekin’de düzenlenen üst düzey ikili görüşmelerde siber güvenlik konusu hem sivil, hem de askeri liderlerce gündeme getirilmişti. Yıllık Stratejik ve Ekonomik Diyalog toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, siber saldırıların tüm dünyada ekonomik ve ulusal güvenlik sistemlere yönelik tehdidine dikkati çekmişti.

Amerikan istihbarat dairelerinin geçen yıl yayınladığı raporda Çinlilerin sanal ortamda ve ekonomik casusluk alanlarındaki faaliyetlerine sıklıkla dikkat çekildi. Aynı şekilde Amerikan teknolojisine yönelik hırsızlık girişimlerinde Rus istihbarat servislerinin de sanal ortamı sıklıkla kullandığı belirtildi.

Aynı rapora göre Amerikan özel şirketleri, siber saldırı girişimlerinin büyük oranda Çin’den kaynaklandığını savunuyor. Ama buna rağmen saldırının arkasında kesin olarak kimin olduğu belirlenemiyor.

Çin hükümeti de aynı şekilde siber saldırılara maruz kaldığını belirtiyor. Pekin hükümeti, geçen yıl yaklaşık 9 milyon bilgisayara yabancı kökenli 47 bin internet sitesinden saldırı düzenlendiğini açıkladı.

XS
SM
MD
LG