Erişilebilirlik

'ABD ve Türkiye'nin Ortadoğu Politikaları Örtüşüyor'


'ABD ve Türkiye’nin Ortadoğu Politikaları Örtüşüyor'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:09:20 0:00
Amerika Suriye’ye askeri operasyon ya da diplomasi seçeneklerini gözden geçirirken Ortadoğu’daki son gelişmeler başkent Washington’da ‘Arap Baharı bitti mi?’ sorusunun sorulmasına yol açıyor. Ömer Taşpınar, Washington’un önde gelen düşünce kuruluşlarından Brookings Enstitüsü’nün uzmanlarından.

Taşpınar, Amerika’nın Sesi’nden Mehtap Çolak Yılmaz’ın sorularını yanıtladı ve Amerika Başkanı Barack Obama’nın başkan seçilmeden önce de Irak savaşına karşı çıkan bir tavır izlediğini, dolayısıyla Suriye’ye müdahale kararını Kongre’nin onayına bırakarak tutarlı bir politika izlediğini vurguladı.

Mısır ve Suriye’de yaşananlara rağmen Arap Baharı’nın demokratikleşme dalgasından uzun dönemde uzak kalmasının imkansız olduğunu belirten Taşpınar, bunu doğrulayan gelişmelerin yaşanacağı günlerin de geleceğini kaydetti.

Amerika ile Türkiye’nin dış politikalarının Suriye başta olmak üzere bölgeyi ilgilendiren birçok konuda örtüştüğünü söyleyen Brookings uzmanı Ömer Taşpınar, iki ülkenin stratejik ortaklığının sürdüğünü bildirdi.

Türkiye’nin Ortadoğu’yla ilgili birçok konuda dengeli ve tutarlı bir politika izlediğini belirten Taşpınar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın zaman zaman yaptığı İsrail’e yönelik sert çıkışlara Beyaz Saray’ın alıştığını, ancak bu tür açıklamaların Kongre düzeyinde Türkiye’yi zor durumda bıraktığını söyledi.
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

XS
SM
MD
LG