Erişilebilirlik

ABD ve AB'den Rusya'ya Yeni Yaptırımlar


ABD ve AB'den Rusya'ya Yeni Yaptırımlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Ukrayna’da, ordu birlikleriyle Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar daha da şiddetlendi. Ukrayna ve Rusya karşılıklı olarak birbirlerini sınır ötesi saldırılar düzenlemekle suçluyor. Amerika ve AB ise bölgeyi yeniden istikrara kavuşturacak adımlar atmadığı gerekçesiyle Moskova’yı eleştiriyor

Ukrayna’da çatışmalar şiddetlenirken Başkan Barack Obama, barışı sağlayamadığı için suçladığı Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar açıkladı: “Daha önce açıkladığıklarımıza ek olarak, Rusya’daki bazı sektörleri de yaptırım kapsamına alıyoruz. Savunma sanayiindeki bazı şirketlerin mal varlıklarını donduruyoruz. Büyük banka ve enerji şirketlerinin de yeni finansman imkanlarını kısıtlıyoruz.”

Başkan Obama, Moskova’yı ayrılıkçılara silah sevkiyatını engellemediği ve bu grupları ateşkese zorlamadığı için eleştirdi. Obama, Rusya’ya karşı AB ile ortak hareket ettiklerinin de altını çizdi: “Rusya’nın, Ukrayna’da yaptıklarının karşılıksız kalmayacağını, ekonomisinin zayıflayacağını ve uluslararası toplumda giderek daha yalnız kalacağını artık anlamasını istiyoruz.”

AB liderleri de Amerika ile paralel hareket ediyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel gelişmelerle ilgili rahatsızlığını şöyle dile getirdi: “Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun son zirve toplantımıza katılmasından bu yana ne yazık ki fazla bir değişiklik olmadı. Rehineler serbest bırakılmadı, sınır kontrolları sağlanamadı, temas grubu çalışmıyor. Rusya’nın barışın yeniden sağlanması konusundaki çabaları yeterli değil.”

İngiltere Başbakanı David Cameron Ukrayna’daki durumu “kabul edilemez” diye niteledi: “Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saygı göstermiyor. Bu yüzden Moskova’ya yaptıklarının cezasız kalmayacağı mesajı vermemiz gerekiyor.”

Rusya, Batı ülkeleriyle artan gerginlik nedeniyle son BRICS zirvesinde Çin, Hindistan Güney Afrika ve Brezilya ile ilişkilerini güçlendirme yolları aradı: “BRICS ülkeleri arasında yeni bir enerji örgütü kurmalı, rezervleri biriktireceğimiz bir petrol bankası oluşturmalıyız. Bu şekilde enerji güvenliğimizi daha da güçlendirebiliriz.”

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ise ülkenin doğusuna yaptığı ziyaret sırasında Rusya’yı kınadı: “Rusya’nın politikası çok açık. Bir yandan askeri bir kriz yarattı, diğer yandan ekonomik istikrarımızı bozdu. Vampir gibi hem kanımızı hem paramızı emiyor.”

Kiev’den ülkenin doğusuna hareket eden gönüllüler grubu, ayrılıkçıların elindeki toprakları geri almayı umuyor: “Ülkem bölünürken evimde oturamam. Aynı katil ve teröristler birgün benim kapıma da dayanır.”

Obama, dünkü konuşmasında, kötü koşullara rağmen Ukrayna’nın gösterdiği çabayı övdü ve Kiev hükümetini destelemeye devam edeceklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG