Erişilebilirlik

ABD ve AB Arasında Serbest Ticaret Görüşmeleri Sürüyor


AB Başmüzakerecisi Ignacio Garcia Bercero (sağda), ABD Başmüzakerecisi Dan Mullaney ile birlikte.

Avrupa Birliği’nin Amerika ile yapacağı Serbest Ticaret Anlaşması’nın başmüzakerecisi, anlaşmanın sağlık, güvenlik ve finans alanlarındaki kısıtlayıcı düzenlemeleri kaldırma amacı taşımadığını bildirdi

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTYO) müzakerelerinin üçüncüsü için Washington’da bulunan Avrupa Birliği Serbest Ticaret Anlaşması Başmüzakerecisi Ignacio Garcia Bercero, gazetecilere verdiği demeçte anlaşmanın “kısıtlayıcı düzenlemeleri kaldırma amacını taşımadığını ve taşımayacağını” söyledi. Bercero, aksine ortaklığın karmaşık bir yapıya sahip olduğunu dolayısıyla da tüketici, çevre ve diğer konularda en yüksek standartları benimsediğini belirtti.

Müzakerede Amerika’yı temsil eden Dan Mullaney, tarafların ticareti geliştirip, ekonomik kalkınma ve iş imkanları sağlayacak bir anlaşma üretilebilmesi için ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde çalıştıklarını belirtti. Taraflar arasındaki ticaretin boyutuna da dikkati çeken Mullaney, Amerika ile Avrupa Birliği’nin şu ana kadar birbirlerinin ekonomilerine yaklaşık 5 trilyon dolar yatırım yaptıklarını ve günlük ticaret hacimlerinin de 3 milyar doları bulduğunu kaydetti.

Amerika ve Avrupa Birliği arasındaki ortaklığı eleştirenler, Amerika’yı başta işçi haklarının korunması gibi ticari çıkar grupları tarafından benimsenmeyen yasal kısıtlamaları, bu yolla sinsi bir şekilde bertaraf etmekle suçluyor.
XS
SM
MD
LG