Erişilebilirlik

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanından İsrail'e Eleştiri


Susan Rice

Susan Rice, İsrail’in Filistin topraklarında Yahudi yerleşimciler için devam ettirdiği inşaatları meşru gösterme çabalarını kabul etmediklerini açıkladı

Ortadoğu Enstitüsü adlı düşünce kuruluşunun Washington’da düzenlediği yıllık toplantıda bir konuşma yapan Rice, Başkan Barack Obama’nın İsrail-Filistin sorununa çift devletli çözüm bulma çabalarını sürdürmek amacıyla Dışişleri Bakanı John Kerry’yi görevlendirdiğini hatırlatarak, sorunun çözülmemesinin uzun vadede, Amerika, İsrail ve Filistinliler’e olumsuz etkileri olacağı uyarısında bulundu.

Son dönemde bölgede gerginliğin yeniden artmasını kısmen İsrail’in devam ettirdiği yerleşim inşaatlarına bağlayan Rice, bu yerleşimlere destek vermediklerini ve bunun Amerika’nın uzun süredir resmi politikası olduğunu söyledi. Rice’ın konuşması, salondakiler tarafından büyük alkış aldı.

Ortadoğu’da fırsatları ve refahı arttırmanın Amerika için önemli bir öncelik olduğunu söyleyen Ulusal Güvenlik Danışmanı, bölgede demokrasi, insan hakları, kadın ve azınlık hakları, sivil toplumları ve özgür basını desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın Cenevre’de İran’la yürüttüğü görüşmelere değinen Susan Rice, amaçlarının İran’ın nükleer programındaki ilerlemeyi durdurmak ve geriletmek olduğunu belirtti. Rice, P5+1’in İran’a ekonomik yaptırımları hafifletme önerisinin “kısıtlı, geçici ve geri alınabilecek” bir karar olduğu, yaptırımların büyük ölçüde devam edeceği güvencesi verdi.

İran liderlerini “ilk kez” nükleer programla ilgili bir anlaşma konusunda bu denli ciddi gördüklerinin altını çizen Susan Rice, bunu Tahran hükümetine son beş yıldır uluslararası işbirliği çerçevesinde uyguladıkları baskı ve diyalog politikasına borçlu olduklarını belirtti. 21 Kasım’da İran’la Cenevre’de görüşmelerin devam edeceğini hatırlatan Rice, nükleer programın sivil amaçlı olduğu yönünde İran’dan somut adımlar beklediklerini söyledi.

Suriye’de iki buçuk yılı aşkın süredir devam eden iç savaşı “bölgeye yönelik en büyük tehdit olarak” tanımlayan Amerika Ulusal Güvenlik Danışmanı Rice, sorunun askeri yöntemlerle çözülmeyeceği yönündeki resmi görüşü yineledi. Rice, “İleri yönde tek adım, müzakereler yoluyla siyasi çözüm” olduğunu, bunun şiddete son vermesi ve sivilleri güvence altına alması gerektiğini kaydetti. Devlet Başkanı Beşar Esat’ın görevini bırakması çağrısını yineleyen Susan Rice, ayrıca Suriye’nin ana muhalefet grubu Suriye Ulusal Konseyi’nin Cenevre 2 konferansına katılma kararını da memnunlukla karşıladıklarını söyledi.
XS
SM
MD
LG