Erişilebilirlik

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi Önünde Hareketli Sabah


Maryland eyaletine bağlı Fort Meade’deki ABD Ulusal Güvenlik Dairesi NSA binasının giriş kapısında sabah erken saatlerde silah sesleri duyuldu. NSA’in ana girişinde, siyah bir araç bariyerlere çarptı.

NSA’den yapılan açıklamada olayın güvenlik kontrollerinin yapıldığı araç-geçiş kapısında meydana geldiği, durumun hızla kontrol altına alındığı ve şu an için devam eden güvenlik tehdidi bulunmadığı belirtildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatan Federal Soruşturma Bürosu FBI, üç erkeğin bulunduğu aracın yanlış dönüş yaptığı olasılığı üzerinde durduklarını açıkladı.

NSA’in güvenlik kurallarını ihlal edilen araca ateş açılması sonucu, sürücü ve yanındaki iki kişi yaralandı. Yaralıların kimlikleri açıklanmadı;. Araçta bulunan kişilere kurşun isabet etmediği, çarpışma nedeniyle yaralandıkları bildirildi. Sürücü hastaneye kaldırılırken diğer iki kişi gözaltına alındı.

FBI olayın terör bağlantısı olması için herhangi bir neden bulunmadığını bildirdi. Olayla ilgili olarak Başkan Donald Trump’a bilgi verildi.

Otoyoldaki levhalara rağmen sürücüler bazen yanlışlıkla kendilerini sıkı şekilde korunan NSA’in güvenlik kapılarının önünde bulabiliyor. Sürücülerin çoğu bu durumda federal yetkililerin talimatlarını takip ederek geri dönüyor.

Ancak 2015’in başında iki kişi NSA önündeki polis tarafından emirlere uymadıkları için vurulmuştu. Çalıntı spor araç kullanan bu kişilerden biri olay yerinde hayatını kaybetmişti.

XS
SM
MD
LG