Erişilebilirlik

ABD Ukrayna'dan Çalınan Parayı Arıyor


ABD Ukrayna'dan Çalınan Parayı Arıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Amerika, Viktor Yanukoviç’in Ukrayna cumhurbaşkanı olduğu dönemde çalındığı iddia edilen milyonlarca doları, Ukraynalı yetkililere geri vermeye kararlı. Yanukoviç'in 20 milyar dolar çalmış olabileceği söyleniyor

Viktor Yanukoviç Ukrayna’yı ve cumhurbaşkanlığını terkedip kaçtığında, halk, çalındığı iddia edilen paralarla nelerin alındığını görme fırsatı bulmuştu.

Amerika Adalet Bakanı Eric Holder, gerek Washington’un gerek diğer müttefiklerin, çalınan paraların Ukrayna’ya geri iade edildiğini görmek istediklerini söyledi:

“Ukrayna halkından çalınanı, onlara geri verme konusunda son derece kararlıyız.”

Holder, 35 ülkenin Ukrayna’ya bu konuda yardım etmek için biraraya geldiği Londra’daki bir toplantıda konuştu:

“Milyarlarca dolardan bahsediyoruz demek yanlış olmaz. Bu da sorunun boyutunu ve önemini gösteriyor.”

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü uzmanı Gary Hufbauer’e göre, Yanukoviç’in çaldığı paranın miktarı yirmi milyar dolara yakın olabilir:

“Ukrayna’dan kaçarken bir milyar dolar nakit parası vardı, Moskova’da elli milyon dolara görkemli bir malikane satın aldı.”

Hufbauer, Yanukoviç’in parasının batılı bankalar haricinde başka yerlere yatırılması durumunda bulunmasının bir hayli zor olacağını belirtiyor:

“Eğer para Batı Avrupa haricinde, Arjantin ya da Endonezya gibi ülkelere gittiyse bulmak çok daha zor olacak, çünkü bu ülkeler soruşturmaları desteklemeyecek. Bunun yanında karşımıza birçok farklı sahte şirket de çıkacak.

Ancak Hufbauer’a göre, Yanukoviç kaçarken parayı saklayacak zaman bulamamış olabilir:

“Cumhurbaşkanlığı koltuğundan düşüşü çok çabuk oldu, o nedenle sahte şirketler kurup, paraları batı Avrupa’daki bankalardan zamanında belki de çıkaramadı.”

Hufbauer, Ukrayna’nın parasını Ukrayna’ya iade etme sürecinin birkaç yıl sürebileceğini tahmin ediyor.
XS
SM
MD
LG