Erişilebilirlik

ABD: 'Ukrayna Donanması Ağır Kayba Uğradı'


“Ukrayna Deniz Kuvvetleri personelinin ve gemilerinin üçte ikisini kaybetti” diyen Altıncı Filo Komutanı Koramiral James Foggo, Rus işgalinden önce Ukrayna donanmasının Sivastopol limanında üslendiğini, şimdi gemilerini Odessa ya sevk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Bir Amerikalı komutan Rusya’nın geçen yıl Kırım Yarımadası’nı işgalinden bu yana Ukrayna donanmasının ciddi bir şekilde zayıfladığını bildirdi.

Altıncı Filo Komutanı Koramiral James Foggo, Ukrayna Deniz Kuvvetleri personeli sayısının 17 binden 5 bine düştüğünü açıkladı.

“Ukrayna Deniz Kuvvetleri personelinin ve gemilerinin üçte ikisini kaybetti” diyen Koramiral Foggo, Rus işgalinden önce Ukrayna donanmasının Sivastopol limanında üslendiğini, şimdi gemilerini Odessa ya sevk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Amerikan Deniz Kuvvetleri, Karadeniz’de Ukrayna donanmasıyla birlikte ortak bir deniz tatbikatı düzenliyor. Deniz Esintisi 2015 tatbikatına aralarında Türkiye, Almanya ve İngiltere’nin de bulunduğu 11 ülke katılıyor.

Koramiral Foggo, zayıflamasına rağmen Ukrayna donanmasından beklemediği bir profesyonellik gösterdiğini açıkladı.

Tatbikat amacıyla Karadeniz’e giriş yapan Amerikan güdümlü füze muhribi USS Donald Cook, bir Rus gemisi tarafından karşılandı.

Altıncı Filo Komutanı Koramiral Foggo, Ruslar’ın kendilerin son derece nazik davrandığını, gemiyi ve komutanını selamladığını bildirdi.

Deniz Esintisi 2015 Tatbikatı’nın ilk haftası karada eğitimle geçti. Eylül’ün 8’i ve 12’si arasındaki ikinci haftada tatbikat denizde sürdürülecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG