Erişilebilirlik

ABD Uçuş Güvenliğini Arttırıyor


Washington Amerika’daki havaalanlarına yapılacak bütün yabancı uçuşlarda güvenliği arttırıyor ancak şimdilik lap top yasağını genişletmiyor. Yeni önlemlerin 105 ülkede 280 havaalanını etkilemesi bekleniyor.

Uçak yolcuları artık daha fazla taramadan geçirilecek, kişisel elektronik aygıtlarının kontrolleri sıkılaştırılacak. Uçak ve terminallerde daha fazla güvenlik önlemi alınması ve eğitimli köpeklerin sayısının arttırılması bekleniyor.

İç Güvenlik Bakanı John Kelly, yeni önlemlerin önümüzdeki birkaç ay içinde yürürlüğe gireceğini söyledi: “Düşmanlarımız patlayıcı geliştirmek ve uçak kaçırmak için yeni örgüt üyeleri bulmak amacıyla yeni metotlar geliştiriyor. Uluslararası ortaklarımızla, sanayi liderleriyle ve özel sektör temsilcileriyle görüştüm. Benim vardığım sonuç uçuş güvenliğinin daha da arttırılması zamanının geldiği yönünde oldu.”

Şimdilik, İç Güvenlik Bakanlığı laptoplar konusundaki yasağı genişletmiyor. Laptoplar IŞİD’in uçaklara bomba yerleştirmeye çalıştığı yönündeki istihbaratın ardından 8 Afrika ülkesi ve Ortadoğu’dan kalkan uçuşlarda yasaklanmıştı.

ABD Uçuş Güvenliğini Arttırıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Amerikalı yetkililer yasağı Avrupa’ya da genişletmeyi planlıyor fakat bazı havayolları buna direniyor.

Yeni güvenlik önlemleri 105 ülkede 280 havaalanında yürürlüğe girecek. Söz konusu havaalanlarından Amerika’ya günde ortalama 325 bin kişi uçuyor.

Yabancı havayollarına yeni önlemlere uymaları için 120 gün süre verildi. 21 gün de elektronik aygıtların taramalarının güçlendirilmesi için tanındı.

İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, başarısızlığın ek güvenlik kısıtlamaları getirebileceğini bildiriyor. Bu kısıtlamalara ceza uygulaması ya da uçağın Amerika’daki havaalanlarından geri döndürülmesi de dahil.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG