Erişilebilirlik

ABD, Türkiye'den Genç Liderler Arıyor - Yeni Haber ve Başvuru Formu


ABD, Türkiye'den Genç Liderler Arıyor - Yeni Haber ve Başvuru Formu

İlgilenenlerin, aşağıdaki habere ekli formu doldurarak World Learning adlı kuruluşa doğrudan başvurmaları mümkün

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülen bir akademik değişim programı çerçevesinde dış politikada Atlantik Ötesi İlişkileri geliştirmek amacıyla 10 Türk ve 10 Amerikalı genç lidere karşılıksız burs verilecek.

Programın amacı, genç Türk ve Amerikalı liderler sayesinde diyalog ve ilişkileri güçlendirmek.

Programa katılan gençlerin, kendi toplumlarında daha etkin olmalarını sağlayacak bilgi ve liderlik vasıfları kazanması hedefleniyor. Türk ve Amerikalı gençlerin birbirlerinin ülkelerini daha iyi tanıması; diğer katılımcıların etnik, dini ve ulusal kimlikleri daha iyi anlaması da hedefler arasında.

Programın gerektirdiği koşulları sağlayarak seçilecek 10 Türk genci, 2,5 hafta süreyle Amerika’da interaktif seminerlere, kısaltılmış staj programlarına katılacak, başkent Washington’daki düşünce kuruluşları ve federal daireleri ziyaret edecek.

Türk gençler, Amerika’ya bahar aylarında gelecek ve Washington’un yanı sıra programa seçilen Amerikalı gençlerin yaşadığı kentlere gidecek.

Program sırasında genç Türk liderler, Amerikalı katılımcıların evlerinde kalacak.

Türk genç liderlerin, günlük masrafları, yurtiçi, yurtdışı seyahatleri ile kültürel programlara katılımı burs çerçevesinde karşılanacak.

Başvuru koşulları arasında iyi derecede İngilizce bilmek başta geliyor

‘Yeni Bir dönemde Yeni Bir İlişki -A New Relationship for A New Age’ adlı programa burs için başvuracak adayların iyi İngilizce bilmeleri ve 21-35 yaşları arasında olmaları gerekiyor. Adaylar, üniversite öğrencileri, gazeteciler, işadamları, politikacılar, kültürel alanda faaliyet gösterenler, sivil toplum örgütleri ile düşünce kuruluşlarında çalışanlar arasından seçilecek.

Adaylarda aranan diğer kriterler ise ‘Demokrasi, çoğulculuk ve hür bir toplum ilkelerine bağlılık, diyalog ve yeni fikirlere açıklık, Türk toplumunda liderlik potansiyeli taşımak’ şeklinde sıralanıyor. Adaylarda aranan bir diğer koşul ise, programa seçilen Amerikalı gençleri evlerinde konuk edebilmek.

Başvuru için son tarih 10 Kasım 2010.

Program, merkezi ABD'nin Vermont eyaletinde bulunan World Learning adlı kuruluşla Dış Politika Platformu tarafından Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle yürütülüyor.

Programa başvuru koşulları hakkında İngilizce geniş bilgiye ve başvuru için gerekli forma aşagıdaki bağlantı yoluyla ulaşabilirsiniz:

http://media.voanews.com/documents/YT_YA_2011-1.pdf

XS
SM
MD
LG