Erişilebilirlik

‘ABD Türkiye’ye Yardım Etmedi’ İddiasına Pentagon’dan Yanıt


‘ABD Türkiye’ye Yardım Etmedi’ İddiasına Pentagon’dan Yanıt
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:04 0:00

Cerablus’ta önceki gün IŞİD saldırısına uğrayan Türk zırhlısı ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri için Türk irtibat subaylarınca talep edilen hava desteğinin ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından gönderilmediği iddiasına ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yanıt geldi.

Pentagon’dan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Amerika’nın Sesi Türkçe Servisi muhabirinin sorusuna gönderdiği yazılı yanıtta, koalisyonun Türk güçlerinin yardım talebine yanıt verdiğini söyledi. Ancak yetkili, yanıtın ne zaman verildiği konusunda bir zaman dilimi belirtmedi.

Yetkili şunları kaydetti: “Askeri hedeflerin belirlenmesi ve imha edilmesiyle ilgili titiz ve disiplinli bir prosedüre bağlı hareket ediyoruz. Türk birlikleri, Salı akşamı bir düşman aracının Cerablus’ta bir Türk tankına saldırmasından sonra Koalisyon güçlerinden hava desteği talep etti. Koalisyon hava destek birimleri Türk Hava Kuvvetleri ve koalisyonun kara güçleriyle birlikte aracı belirlemek ve imha etmek üzere koordine oldu. Savaş alanı giderek daha karmaşık hale geldiğinden, manevra ve operasyonlar ancak dikkatli bir şekilde koordine edildiğinde IŞİD’e alan yaratılmaması ve düşmana ait olduğu belirlenen bir araca uygun askeri güçle karşılık verilmesi sağlanmış olur.”

Yetkili, “Bu, ABD’nin Türk güçlerinin yardımına gelmediği iddiasını reddettiğiniz anlamına mı geliyor?” sorusunu, “Koalisyon yanıt verdi. Aracın tehdit oluşturmaya devam ettiği tespit edildiğinde, uzaktan kumanda edilen bir hava taşıtı aracı imha etti. Türkler adına konuşamam,” diye yanıtladı.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği haberde, “ABD’nin Suriye’nin Cerablus bölgesinde önceki gün IŞİD saldırısına uğrayan TSK zırhlısı ile ÖSO’yu, sözünü verdiği hava desteğini göndermeyerek büyük bir tehlikeye attığı” yazılmıştı.

Sahadaki ÖSO kaynaklarına dayandırılan haberde, TSK irtibat subaylarının İncirlik Üssü’nü kullanan ve halihazırda havada devriye gezen koalisyon güçlerinden acil destek istediği ancak bu desteğin bir türlü gelmemesi üzerine TSK’nin kendi savaş uçaklarını kaldırmak zorunda kaldığı öne sürülmüştü. Ajansın haberine göre, ABD öncülüğündeki koalisyon unsurları ise Türk savaş uçaklarından 3 saat sonra çatışma bölgesini bombaladı, ancak hedeflerin zaten TSK tarafından yok edilmiş olması nedeniyle boş araziyi vurdu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’de Enflasyonda Yavaşlama - 10 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:52 0:00
XS
SM
MD
LG