Erişilebilirlik

ABD: ‘Türkiye ile Gülen’in İadesi Arasında Bir Seçim Yapmamız Gerekmiyor’


ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un “Türkiye ile yakın ortaklıkla Fethullah Gülen arasında bir seçim” yapmak durumunda olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada, “Er ya da geç ABD de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya Feto. Ya darbeci terörist Feto veyahut da demokrasi ülkesi Türkiye. Bu tercihi yapmak durumunda” diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın bu sözleri ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau’nun günlük basın brifinginde soruldu.

Trudeau, bir gazetecinin, “Amerikan hükümeti Türkiye ile yakın ortaklığı ve müttefikliğiyle Sayın Gülen arasında bir seçim yapması gerektiğine inanıyor mu?” şeklindeki sorusunu, “Bunu bu şekilde sınıflandırmak doğru değil. Her türlü iade anlaşması altındaki yükümlülüklerimize elbette uyacağız ve bu, Türkiye ile derin ve kalıcı ortaklığımızdan tamamen ayrı bir şey” diye yanıtladı.

Sözcü Trudeau, bunu takiben gazetecinin, “İkisi arasında seçim yapmanız gerektiğine inanmıyor musunuz?” sorusu üzerine, “(Böyle bir seçim) Yapmamız gerekmiyor, kesinlikle hayır, ama bunun bir seçim meselesi olduğunu da düşünmüyorum. İadeyle ilgili hukuki süreç çok net, anlaşmada düzenlenmiş ve Türkiye’ye olan desteğimiz ve ortaklığımız sorgulanamaz” dedi.

Trudeau, Fethullah Gülen'in iade sürecinin süresiyle ilgili bir soru üzerine de, "Bu çok uzun bir süreç. Bazen aylar, bazen yıllar sürebilir. Bu konuda bir zaman çizelgesi koymayacağım" ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Rusya’ya IŞİD’e karşı ortak operasyonlar önerdiği şeklindeki haberlerin sorulması üzerine Trudeau, “Bu haberleri gördük. DAEŞ’e (IŞİD) karşı savaşta Türk müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yakın temas halindeyiz DAEŞ’e karşı savaş hepimizin önceliği. Eğer gerçekten bu yönde bir adımsa memnuniyetle karşılarız” diye konuştu.

Bir gazetecinin, “Bazı Türk yetkililerin NATO dışı savunma güvenlik işbirliğini genişletmeyi planladıkları yönündeki açıklamalarının ABD için bir problem teşkil edip etmediğini” sorması üzerine de Trudeau, Türkiye’nin 1952’den bu yana NATO’nun bir üyesi olduğuna ve dünyanın genelinde birlikte çalıştıklarına dikkati çekti. Trudeau, “NATO ülkelerinin, NATO sistemleriyle birlikte çalışabilir askeri teçhizat tedarik etmesinin önemli olduğuna inanıyoruz” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG