Erişilebilirlik

ABD: 'Tüm Dünyada Basın Özgürlüğünü Destekliyoruz'


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın brifinginde Türkiye ile ilgili soruları yanıtladı. Kirby’ye yöneltilen ilk soru, “Türk medyası Büyükelçi Bass’in bir konuşmasında, Gülen’in darbeden sorumlu olduğu yolundaki sözlerine atıfta bulunuyor. Bu doğru mu?” şeklindeydi.

John Kirby, bu soruya kısa ve net bir yanıt verdi ve “Hayır, böyle bir konuşma yapmadı, bunu hiç bir zaman söylemedi.”

Sorunun sorulma nedeni, gazeteci Amberin Zaman’ın yeni yazısıydı. Zaman, yazısında “ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, CNN Türk’e verdiği mülakatta bunu net şekilde ortaya koydu. Üstelik ‘önemli sayıda Gülen sempatizanın darbe içinde yer aldığının göründüğünün’ altını çizdi” diye yazdı.

John Bass’in CNNTürk mülakatının metni, ABD Büyükelçilik internet sitesinde hem Türkçe hem İngilizce olarak yer alıyor. Sitede de Bass’in “Şimdi Türkiye’de ikamet eden biri olarak, Cuma gecesi yaşananlar ve onun (Gülen’in) çok sayıda destekçisinin açıkça bu işe karışmış olması, bu ülkenin güvenliğine yönelik kuvvetli ve vahim bir tehdit” sözleri mevcut.

“Sayın Gülen’le ilgili söylediğimiz her şeyde tutarlı olduk” diyen Dışişleri Sözcüsü John Kirby, Fethullah Gülen’in iadesi süreci ile ilgili olarak da daha önceki sözlerini tekrarladı. Kirby, “Bu tür bir karar, kanıta dayalı olmalı. Dışişleri ve adalet bakanlıkları eşgüdümünde olması gerektiği gibi işleme tabi tutulmalı. Daha önce de belirttiğim gibi, bazı materyaller elimize geçti ve bunlar şu anda inceleniyor. Daha fazla güncel bir verim yok” dedi.

Kirby’ye, “Türkiye’de 100-150 medya kuruluşunun kapatılması, gazetecilerin tutuklanması ve binlerce kişinin gözaltına alınması sonrası Türkiye’yi hala bir demokrasi olarak görüyor musunuz?” sorusu da yöneltildi. Dışişleri Sözcüsü bu soruya, “Gelen haberlerden tabii ki derin endişe duyuyoruz ve Türk yetkililerden ilave bilgi bekliyoruz. Bildiğiniz gibi ve daha önce burada defalarca söylediğim gibi, ABD tüm dünyada ifade özgürlüğünü destekliyor. Ne zaman bir ülke, medya kuruluşlarını kapatsa ve bu evrensel değeri sınırlasa endişe duyuyoruz. Türk yetkililerden de, hükümetin hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükleri koruyacağını garanti etmesini bekliyoruz” yanıtını verdi.

  • 16x9 Image

    Dilge Timoçin

    Dilge Timoçin Amerika'nın Sesi'ne katılmadan önce Al Jazeera, Reuters, Deutsche Welle gibi yabancı basın kuruluşları için çalıştı.  Al Jazeera Türk'ün kuruluş aşamasında yer aldı. Al Jazeera İngilizce için prodüktörlük yaptı; Lübnan'dan, Suriye sınırından ve Katar'dan haber geçti. 

XS
SM
MD
LG