Erişilebilirlik

ABD-Taleban Görüşmeleri Başladı


ABD-Taleban Görüşmeleri Başladı

Taleban temsilcileri ve Amerikalı yetkililer, karşılıklı güveni sağlama ve tarafları barış görüşmelerine hazırlama amacıyla Katar’da biraraya geldi.

Eski Taleban bakanlarından Afgan Barış Konseyi üyesi Maulavi Kelamaddin, ön görüşmeler için beş örgüt temsilcisinin Katar’a geldiğini açıkladı. Temsilciler arasında bazı eski Taleban yetkililerinin yanısıra örgüt lideri Molla Ömer ‘in eski sekreteri de bulunuyor.

Kelamaddin görüşmelerde Amerika’nın Küba’daki Guantanamo askeri üssünde bulunan Taleban tutuklularının serbest bırakılması konusunun da ele alınacağını söyledi.

Taleban temsilcilerinin Katar’a Pakistan’dan gelmeleri, bazı gözlemciler tarafından İslamabad hükümetinin de barış sürecine katıldığının işareti olarak yorumlanıyor.

Geçen hafta ABD özel temsilcisi Marc Grossman, Amerika ve Afganistan’ın, Taleban’ın Katar’da siyasi büro açma planını desteklediklerini açıkladı.

Ancak Grossman, Guantanamo üssündeki tutukluların bırakılması konusunda bir karar alınmadığını söyledi.

Öteyandan Afgan yetkililer, yakında Taleban ile ikinci bir görüşme kanalı açacaklarını bildirdi. Taraflar Suudi Arabistan’da biraraya gelecek.

XS
SM
MD
LG