Erişilebilirlik

ABD–Türkiye Arasında Suriye’den Çekilme Müzakeresi Sürüyor


Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık’ta kamuoyuna açıkladığı Suriye’den askeri çekilme kararı sonrasında Washington–Ankara arasında “güvenli bölge” gibi konu başlıklarında yürütülen müzakere trafiği sürüyor. İki tarafın ilgili yetkililerinden oluşan heyetler, son tur toplantısını Ankara’da yaptı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Türk yetkililerce verilen bilgiler itibariyle ABD ve Türkiye’nin, Suriye’den çekilme sürecini koordine etmek için oluşturduğu ‘ortak görev gücü’ dün ve bugün ikinci kez Ankara’da biraraya geldi. Grubun ilk toplantısının, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 6 Şubat'ta ABD ziyareti sırasında yapıldığı belirtildi.

Toplantıda, ABD’nin Fırat’ın batısında Menbiç yerleşim bölgesinden ve doğusundaki topraklardan askerlerini nasıl çekeceği üzerinde odaklanıldığı aktarıldı. Trump’ın 20 mil (32 kilometre) olarak gündeme taşıdığı “güvenli bölge” oluşturulması meselesinin yanı sıra Türkiye’nin talep ettiği üzere ABD’nin PYD-YPG’ye verdiği silahların ne olacağı konusunun da toplantıda ele alındığı ifade edildi.

Türkiye’nin toplantı çerçevesinde ABD’nin asker çekme süreci kapsamında Menbiç ve Fırat’ın doğusundaki askeri üslerin ya Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) devredilmesini talep ettiği ya da imha edilmesini istediği de belirtildi. Türkiye’nin yine eğer ABD’yle anlaşma sağlanamazsa Suriye’ye askeri operasyon seçeneğini de masada hatırlattığı da iddia edildi. Türkiye’nin, ABD’yi eğer sahada boşluk olursa söz konusu bölgelere Beşar Esat rejimi, İran ve Rusya müdahalesi olabileceği konusunda uyardığı da iddialar arasında.

Ayrıca Türkiye’nin Menbiç Yol Haritası kapsamında bu yerleşim yerinde oluşturulacak yerel yönetimde PYD-YPG unsurları olmasını istemediği de masada konuşulduğu iddia edilen bir başka konu başlığı.

Bu arada ABD tarafınca ise, halihazırda Suriye’deki 2 binden fazla askeri personelin çekilme süreci konusunda yaz aylarını işaret ettiği de öne sürüldü.

XS
SM
MD
LG