Erişilebilirlik

ABD'den Kınama


Muhammed Zahir el Şerkat, pazar günü Suriye sınırında IŞİD tarafından boynundan vurulmasının ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Amerikan hükümeti Gaziantep’te Suriyeli gazeteci Muhammed Zahir el Şerkat’ın IŞİD tarafından öldürülmesini kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Amerika DAEŞ’in, Gaziantep’te örgütün ikiyüzlülüğünü cesaretle ortaya çıkarmaya çalışan televizyon muhabiri Muhammed Zahir el Şerkat’ın öldürmesini kınıyor” ifadesi yer alıyor.

Bakanlık ayrıca Şerkat’ın eşi ve küçük oğluna da başsağlığı diledi.

Muhammed Zahir el Şerkat, pazar günü Suriye sınırında IŞİD tarafından boynundan vurulmasının ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Son dönemde Türkiye’de dört Suriyeli gazeteci cinayete kurban gitti. Amerika Dışişleri Bakanlığı bu duruma da dikkati çekerek, IŞİD’in Türkiye’deki Suriyeli gazetecileri hedef alan saldırılarını “alarm verici” diye niteledi ve medyaya yönelik saldırıların sorumlularını ortaya çıkarma çabalarında Türk hükümetine desteğe hazır olduğunu açıkladı.

Bakanlık açıklamada, gazetecilerin Suriye’deki acımasız savaşı ve IŞİD zulmünün gerçeklerini ortaya çıkarmaya çalıştığının altını çizerek, “Suriye krizini izleyen gazetecilerin can güvenliği de dahil” basın özgürlüğünün kritik öneme sahip olduğunu vurguladı. Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin bu yılın başında “Gazetecilere gözdağı veren ve hapsedenlere karşı durmalı ve gazetecilik mesleğiyle gerçekleri haberleştirmenin bir suç olmadığını net ve yüksek sesle ifade etmeliyiz. Gazetecilik bir kamu görevi, bir şeref madalyasıdır” şeklindeki açıklaması da hatırlatıldı.

XS
SM
MD
LG