Erişilebilirlik

ABD Suriye Özel Temsilcisi Ankara'ya Gidiyor


ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Joel Rayburn, 30 Nisan-2 Mayıs günleri arasında Ankara'da temaslarda bulunacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Jeffrey Suriye konusunda üst düzey Türk yetkililerle görüşmelerin devamı kapsamında farklı birimlerin yetkililerinden oluşan heyete öncülük edecek.

Görüşmelerde, "Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarının ele alınması, ABD askeri varlığını azaltırken Suriye'nin kuzeyinde istikrar ve güvenliğin desteklenmesi ve Suriye krizinin çözümü konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayısı kararının uygulanmasıyla IŞİD'in kalıcı bozguna uğratılması dahil karşılıklı çıkarların ilerletilmesi" hususlarının ele alınacağı belirtildi.

Amerikalı iki yetkili, Türkiye’nin ardından da 2-3 Mayıs günlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde Küçük Suriye Grubu’nu oluşturan Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan ve İngiltere’nin temsilcileriyle bir araya gelecek.

Bu görüşmelerde de Suriye krizindeki son gelişmelerin ele alınacağı, özellikle de kuzeyde artan şiddet, ülke genelinde insani yardımların önündeki engellerin kaldırılması ve BM kararı temelinde siyasi çözüme yönelik çabaların desteklenmesi konularına odaklanılacağı kaydedildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG