Erişilebilirlik

ABD, Suriye'nin Sinir Gazı Üretme Olasılığından Endişeli


ABD, Suriye'nin Sinir Gazı Üretme Olasılığından Endişeli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00
Linki indirmek için

Amerika Suriye’nin sinir gazı dahil bazı kimyasal silahlar hazırladığını gösteren işaretler olduğu uyarısında bulundu. Geniş bir alanda binlerce kişiyi öldürme potansiyeline sahip olan sinir gazı, en ölümcül kimyasal silahların başında geliyor

Suriye’de hükümet güçleri ve direnişçiler arasındaki çatışmalar şiddetleniyor. Amerikalı yetkililer, Suriye’deki kimyasal silah sahalarında hareketlilik olduğunu bildiriyor.

Uzmanlar, bunun, işin içine kitle imha silahlarının gireceği ciddi bir tehlike olduğunu söylüyor.

Globalsecurity.org güvenlik uzmanı Tim Brown’a göre, sinir gazı en öldürücü silahlardan biri; “Eğer gaz maskeniz ve tüm bedeninizi kaplayan özel koruyucu giysiniz yoksa çok küçük bir damlası bile öldürücü olmaya yeter.”

Sinir gazı tehdidi yeni değil.

1995’te Tokyo metrosuna sinir gazıyla saldırı düzenleyen bir tarikat 13 kişiyi öldürmüştü.

Saddam Hüseyin rejimi sırasında Irak’ta da sinir gazı kullanıldı.

Saddam Hüseyin’in 1980’li yıllarda Irak-İran Savaşı sırasında İranlı askerlere ve Irak’taki Kürt nüfusa karşı zehirli gaz kullanması uluslararası toplum tarafından eleştirilmişti. Ancak o zaman Amerika ve müttefiklerinin Irak’a askeri müdahalede bulunması sözkonusu değildi.

Uzman Tim Brown, uluslararası toplumun evrim geçirdiğini söylüyor; “Amerika ve diğer Batılı güçler, kimyasal silah kullanımına göz yumulmayacağı konusunda anlaştı.”

Amerika 2003’te Irak’a girerken Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğu inanci hakimdi.

Amerika şimdiyse Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı zehirli gaz kullanmaması için uyarıyor; “Esat ve komutasındakilere tüm dünyanın onları izlediğini hatırlatmak istiyorum. Kimyasal silah kullanmalarını kabul edemeyiz. Bu silahları kullanma hatası yaparsanız sonuçlarına katlanırsınız.”

Kimyasal silah kullanımının doğuracağı sonuçların ne olacağı konusunda açıklama yapılmadı. Ancak uzmanlar, ilk adımın, Suriye’nin kimyasal silah saldırısı yapmasını engellemek için hava savunma sistemini devre dışı bırakmak olacağını söylüyor.
XS
SM
MD
LG