Erişilebilirlik

ABD Suriye’de Gözlem Noktası Kurdu


Associated Press haber ajansı, Amerikan güçlerinin, Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırında Kürtler’in öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrol ettiği bir kentte gözlem noktası kurduğunu duyurdu.

AP’nin haberine göre, IŞİD’e karşı ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Sean Ryan, güçlerin bölgede “güvenlik ve istikrarı desteklemek” üzere sınır boyunca insanlı gözlem noktaları için mevzileri güvenli hale getirdiğini söyledi.

Ryan, noktaların daimi yapılar olmadığını ve amacın tüm tarafları güneyde hala varlık gösteren IŞİD militanlarına karşı savaşmaya odaklanmayı sürdürmek olduğunu belirtti.

Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’deki Kürt güçleri mevzilerini topçu ateşiyle hedef almasından sonra sınırda gerilim son haftalarda yükseldi.

Türkiye Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ağırlıklı kısmını oluşturan YPG güçlerini terör örgütü PKK’nın uzantısı olarak görüyor. ABD öncülüğündeki koalisyonsa, doğu Suriye’deki geniş kesimleri IŞİD’den geri alan Kürt güçlerini destekliyor.

Suriye’den çağrı

Bu arada Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, eğer Batı ülkeleri milyonlarca Suriyeli’nin evlerine geri dönmesine yardım etme konusunda ciddiyse, işe öncelikle Suriye’ye karşı ekonomik yaptırımları kaldırmakla başlaması gerektiğini kaydetti.

Rusya, Türkiye ve İran’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da Suriye hükümeti ve muhalefetten de temsilcilerin katılımıyla düzenlediği Suriye toplantısında konuşan Caferi, Suriye’ye uygulanan yaptırımların kaldırılmasının Batı için “gerçek bir sınav” olacağını söyledi.

Astana toplantısında müzakereciler, yüzyüze görüşmeyen savaş taraflarla ayrı ayrı görüşüyor.

Suriye’de “baskı” devam ettiği süreci yaptırımların kaldırılmayacağı görüşünü savunan Avrupa tedbirlerin süresini 2019’a kadar uzattı.

XS
SM
MD
LG