Erişilebilirlik

ABD Suriye Barışı Konusunda Rusya'ya Güvenmiyor


Başkan Barack Obama, Suriye’deki iç savaşı sona erdirme konusunda bir ortak olarak Rusya’ya güvenilemeyeceğine işaret etti.

Pentagon’da Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına katılan Obama, IŞİD’le mücadele konusunun görüşüldüğü toplantıdan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Rusya’ya ve (Devlet Başkanı) Vladimir Putin’e güvenebileceğimizden emin değilim” diyen Obama, Suriye’de gerçek anlamda ateşkes sağlanmasından emin olunması gerektiğini söyledi.

Obama Rusya’nın Suriye’deki şiddet olaylarını durduramayacağının altını çizerek buna gerekçe olarak, “Ya (Rusya) bunu istemiyor, ya da Devlet Başkanı Beşar Esat üzerinde yeterli nüfuza sahip değil” diye konuştu.

Başkan Obama, Rusya’nın faaliyetlerini izleyip sonucu bekleyeceklerini belirtti.

Esat rejimine bağlı güçler ve Rusya, Halep çevresinde bir bölgenin kontrolunu ele geçirmeye çalışıyor. Son iki aydır bölgede çatışmalar şiddetlenmiş durumda. Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, son 80 günde bölgedeki çatışmalarda en az 6 bin kişinin öldüğünü açıkladı.

Obama, Rusya’nın Suriye’de katliamcı bir rejimle, iktidarda kalmak için tüm ülkesini yok eden bir kişiye, Beşar Esat’a destek verdiğini söyledi.

Başkan Obama, Suriye’de ilan edilecek bir ateşkesin, hava bombardımanları ve rejimin sivilleri öldürmek amacıyla kullandığı diğer yöntemlere de son vermesini içermesi gerektiğinin altını çizdi.

Amerika Suriye ve Irak’ta IŞİD’le mücadele amacıyla son iki yıldır yerel kuvvetlere destek veriyor. Amerika ayrıca Ocak ayında Afganistan’da da IŞİD’e karşı saldırılar başlattı, Libya’da da hükümetle ittifak halindeki yerel güçlere destek amacıyla hava operasyonları düzenliyor.

Pentagon sözcüsü Jeff Davis bu hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, Libya’da hükümete IŞİD’le mücadelede destek verdiklerini belirterek, mücadelenin yakında sona ermesini umduğunu söyledi.

'IŞİD zayıflıyor ama hala tehdit'

Başkan Obama Pentagon’da saatler süren Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında üst düzey komutanlarla IŞİD’le mücadele konusunu görüştü. Toplantıdan sonra gazetecilere açıklama yapan Obama, Irak ve Suriye’de IŞİD’i zayıflatma konusunda ilerleme sağlandığının altını çizmekle birlikte, cihatçı örgütün Amerika’ya tehdidinin devam ettiğini söyledi. Obama örgütün militan kazanma taktiklerini değiştirdiğini, elemanlarını ‘yalnız kurt’ tarzı saldırılara yönelttiğini belirtti.

Obama bu tarz saldırıların daha az can kaybına yol açmakla birlikte halk arasında yeterli korku yarattığını ve örgütün imajını korumasını sağladığını kaydetti.

Bir Pentagon yetkilisi, Libya’da IŞİD hedeflerine düzenlenen hava operasyonunun aylar yerine haftalar sürmesinin beklendiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler’in de desteklediği Libya güçleri Trablus’tan Bingazi’ye kadar olan Sitre Körfezi kıyılarını güçlerinden temizlemeye çalışıyor. Pentagon sözcüsü Davis, hükümete destek veren yerel güçler sayesinde, IŞİD’in Sirte’deki kontrolunu neredeyse kaybettiğini belirtti. Amerika Savunma Bakanlığı tahminlerine göre Libya’da sayıları binleri bulan IŞİD militanlarının sayısı binin altına indi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG