Erişilebilirlik

ABD Irak'ta Sünni Aşiretleri Silahlandırıyor


Savunma Bakanlığı Kongre'ye IŞİD'e karşı savaşacak Sünni aşiretler için 18 milyon dolarlık 5 bin tüfek, 50 roketatar, 12 bin el bombası ve 50 havan satın almayı planladığını bildirdi

ABD IŞİD militanlarının ilerleyişini durdurmak için Irak’taki Sünni aşiretleri silahlandırmayı planlıyor.

Savunma Bakanlığı Kongre için hazırladığı bir belgede aşiretler için satın alınacak silahların bedelinin 18 milyon doları aşacağı belirtiliyor. Bu para Irak ve Kürt kuvvetlerini eğitmek için Kongreden istenen 1, 6 milyar dolarlık ödeneğin içinde yer alıyor.

Amerikan ordusu aşiretler için istenen silahlar arasında 5 bin tüfek, 50 roketatar, 12 bin el bombası ve 50 havan yeraldığını açıkladı. ABD Irak ve Suriye’ de IŞİD mevzilerine yüzlerce hava saldırısı düzenlerken Irak kuvvetlerine destek için 3 bin askeri danışman göndermiş bulunuyor. Ancak Obama yönetimi militanlarla savaşmak için kara kuvveti göndermeyi reddediyor.

Öteyandan Irak kuvvetleri Bağdak’ın 115 kilometre kuzeydoğusunda iki kenti, Celavla ve Saadiye’yi IŞİD’den geri aldığını bildirdi.Irak ordusunun açıklamasına göre bölgenin kontrolü için verilen savaşta 50 IŞİD militanıyla birlikte 10 Kürt Peşmerge ve Şii milis öldürüldü.

XS
SM
MD
LG