Erişilebilirlik

ABD Soçi Olimpiyat Güvenliğinden Kaygılı


Rus güvenlik güçleri, Aralık ayında Volgograd’da düzenlenen intihar saldırılarını üstlenen ve gelecek ay Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleşecek Kış Olimpiyatları’na saldırı tehdidinde bulunan İslamcı bir militan grup tarafından geçtiğimiz günlerde internette yayınlanan videoyu incelemeye devam ediyor.

Buarada gelişmeleri yakından izleyen Amerikalı uzmanlar, olimpiyatlara katılan Amerikalı sporcular ve sponsorlarının yanısıra kış oyunlarını izlemek için Soçi’ye gitmeyi planlayan Amerikalılar’ın can güvenliği için endişelendiğini gizlemiyor.

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) Rusya ve Avrasya Programı Direktörü Andrew Kuchins, nüfusun çoğunluğu Müslüman olan Dağıstan bölgesinde konuşlanan bir militan grubun internet üzerinden paylaştığı videoyu ilk izlediğinde ciddiye almadığını söylüyor.

Ancak Kuchins sözlerini şöyle sürdürüyor: “Önce bunun bir oyun olduğunu düşündüm. Durumu hafife almak istemiyorum ama videoyu gördüğümde ilk aklıma gelen buydu. Bu video ve Ruzanna İbragimova hakkında ne doğru ne yalan bilemiyorum ama terörist tehdidi çok gerçekçi. Ve birkaç hafta önce Volgograd’da yaşanan trajik terörist saldırılar bunu doğruluyor.”

Videoda Rusça konuşan iki kişi, Rusya Cumhurbaşkan Vladimir Putin’i Soçi Olimpiyatları’nda alacağı bir “armağan” konusunda uyarıyor. Kuchins, videoda görünen militanların ideolojosinin Çeçen uyruklu İslamcı militan lider Doku Umarov’un izlediği ideolojiden farklı olduğunu söylüyor.

Kuchins “Bu militanların El Kaide ve dünyadaki diğer terör örgütlerinin paylaştığı küresel cihatçı ideolojiye bağlı olduklarını düşünüyorum. Boston maratonunda bombalı saladırı düzenleyen ve Dağıstanlı olan Tsarnaev kardeşler de bu ideolojiyle hareket etmişti,” diyor.

Amerika Terörle Mücadele Ulusal Güvenlik Dairesi eski danışman yardımcısı Juan Zarate’e göre Rusya’nın Amerika’yla yeterince güvenlik işbirliği yapmaması en büyük sorunlardan biri.

Zarate, “Londra Olimpiyatları’nda Amerika’nın İngiliz güvenlik güçleriyle çok yakın çalışmasını bekleyebilirsiniz. Ancak Soçi’de Rusya’yla durum farklı” diyerek konuyla ilgili kaygısını dile getiriyor.

Zarate, olimpiyatlar gibi büyük bir planlamada, güvenliği sağlamak çok zor bir iş haline geldiği için birçok ülkenin dışardan yardım almaya sıcak baktığını söylüyor.

Soçi’de tam tersi bir durum yaşandığını belirten Zarate, “Güvenliği sağlayamadıkları algısı Ruslar’ı giderek daha fazla rahatsız ettiğinden Amerika veya digger ülkelerin güvenlik birimlerinden yardım istemediler” diyor.

CSIS Rusya ve Avrasya Programı Direktör Yardımcısı Jeffrey Mankoff, yetkililerin terörist tehdide odaklanırken Rusya’daki yolsuzluk sorununu unuttuklarını söylüyor.

Mankoff, “Operasyonel anlamda güvenlik güçleri olağanüstü etkili olabilir, ancak makro düzeyde incelendiğinde zincirin en zayıf halkası olduklarını biliyoruz. Bunun nedeni de hükümetteki yolsuzluk sorunu. Rus güvenlik sistemi bu tip tehditlere odaklanmada başarılı olabilir, ama içlerinden birinin rüşvet karşılığı sistemi çökertmesi ve terörist saldırının başarıya ulaşması mümkün” diyerek tehlikenin başka bir boyutunu gündeme getiriyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Putin, gelecek ayki kış olimpiyatlarında güvenliğin en üst düzeyde olması için ne gerekirse yapacaklarını söyledi. Putin’in ayrıca Mart ayında yine Soçi’de gerçekleşecek Engelli Olimpiyatları için de güvenlik konusunda ciddi bir hazırlık yapması gerekiyor.
XS
SM
MD
LG