Erişilebilirlik

ABD Seçimlerine Yön Veren İsimsiz Kahramanlar


ABD Seçimlerine Yön Veren İsimsiz Kahramanlar
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

Amerika'da seçim kampanyaları giderek hız kazanıyor. Bu seçim kampanyalarının başarılı olmasında mali kaynaklar kadar insan kaynakları da rol oynuyor. Sonuçta seçmenleri sandığa gitmeye ve oy vermeye ikna eden kampanya çalışanları ve gönüllüler oluyor.

Seçmenleri en çok seçim mitingleri heyecanlandırıyor. Ancak adayın konuşmasından önce ve sonra yaşananlar da mitingler kadar önemli.

Hillary Clinton’ı destekleyen Tim Phan, günde 12 saat çalışıyor. Kapı kapı gezip destek isteyecek ve İngilizce’den İspanyolca’ya farklı dillerde telefon görüşmeleri yapacak gönüllüler topluyor. Phan, " Bazen telefonlara cevap vermiyorlar veya numara yanlış oluyor. Ama eğer cevap verirlerse, ‘Evet Hillary’ye oy vereceğiz’ demelerini umuyoruz" diye konuşuyor.

Phan gönüllüleri harekete geçirmek için de mitingler düzenliyor.

Birkaç kilometre uzaklıkta, bir başka gönüllü Jeremy White, " Benim için gönüllü olmanın en güzel yanı, sizin gibi düşünen, sizinle aynı heyecanı paylaşan, sesleri duyulmayanların temsil edilmesi için her şeyi yapmaya hazır insanlarla tanışmak" diye konuşuyor.

2016 seçim kampanyasında Demokratların adaylığını garantileyemezse de Sanders’in destekçileri en fazla çalışan kesim oldu.

Donald Trump’ın kampanyası, gönüllülerle ve çalışanlarla söyleşi yapmak isteyen Amerika’nın Sesi ekibine cevap vermedi. Ancak Amerika’nın Sesi, bir Trump mitinginde çok sayıda gönüllüyle karşılaştı. Çoğunluğu beyaz Amerikalı olan gönüllüler arasında, Trump'ın söylemlerinin yerinde olduğunu düşünen bir avuç göçmen ve göçmen çocuğu da var.

Kampanya çalışanları farklı adayları destekliyor olsa da, her oyun önemli olduğunu inancını paylaşıyorlar.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG