Erişilebilirlik

ABD Savunma Bakanı’nın Türkiye Gündemi Ne Olacak?


ABD Savunma Bakanı’nın Türkiye Gündemi Ne Olacak?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Amerika Savunma Bakanı James Mattis’in 23 Ağustos Çarşamba günü Türkiye’ye yapacağı ziyarette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi bekleniyor.

ABD Bakanı Mattis’in Türkiye ziyaretinde iki ülke arasındaki stratejik ortaklık, Irak, Suriye, PKK, IŞİD ve Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füzeleri konularının masaya yatırılması öngörülüyor.

Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Faik Demir, Amerika Savunma Bakanı James Mattis’in Türkiye ziyareti öncesinde Amerika’nın Sesi’ne değerlendirmelerde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı’nın sadece Türkiye’ye gelmediğini Ürdün ve Ukrayna gibi ülkelerle de temaslarda bulanacağını belirten Doç. Dr. Ali Faik Demir, konuya bu açıdan bakılması gerektiğini ve Amerika’nın bölgesel çıkarları açısından müttefikleriyle olan dengelerini korumak veya geliştirmek için bu ziyareti gerçekleştirdiğini kaydetti.

ABD Savunma Bakanı Mattis’in, Türkiye ziyaretinde öne çıkaracağı başlıklıları Suriye, Irak ve IŞİD olarak sıralayan Doç Dr. Demir’e göre, Ürdün-Türkiye bağlantısı hesaba katıldığında IŞİD’e karşı mücadele verilmesi, IŞİD’in yenilgiye uğratılması konularının ele alınması ve IŞİD sonrasında Suriye ve Irak’taki dengelerin ne olacağı sorularının cevabının verilmesi gerekiyor.

Kuzey Irak’ta yapılacak referandum konusunda iki ülke arasında bir fikir paylaşımı yapılacağını belirten Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr. Ali Faik Demir, Irak’ta yapılan operasyon ve sonrasının da ele alınacak konulardan biri olduğunu söyledi.

Suriye’nin geleceği, İdlib meselesi ve Amerika’nın PYD’ye yaptığı yardımlar konusunun masaya yatırılacak diğer önemli konulardan bazıları olduğunu belirten Doç Dr. Demir, IŞİD meselesinin de konuşulacağını kaydetti ve ekledi:

“IŞİD terör örgütü aslında yenilgiye uğratılmış derken IŞİD örgütünün aslında Orta Doğu’dan çıkıp tekrar Avrupa’ya döndüğünü görüyoruz. Bu İspanya, Almanya, Finlandiya, Fransa, Belçika olayları gibi birçok örnekte vardı. Aslında bu terör gruplarının yok edilmedi, bu grupların bir şekilde dünyanın farklı yerlerine belki de geldikleri yerlere geri döndüklerini görüyoruz. O yüzden muhtemelen ABD Savunma Bakanı Mattis’in bu ziyaretinde konuşacağı, terörün sonlandırılması ve bölgesel istikrarın sağlanması gibi iki büyük konu var ve bunların alt başlıkları var.”

Türkiye’nin Rusya'dan alacağı S-400 hava savunma sistemi konusunun Mattis tarafından gündeme getirileceğini belirten Doç. Dr. Ali Faik Demir, Amerika’nın bu konudaki rahatsızlığını dile getireceğini ve Türkiye’nin NATO müttefiki ülkelerden silah alabileceğini söyleyeceğini kaydetti. Silah alımının NATO ittifakına bir ihanet olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Demir, Türkiye’nin bu konuda ilk olmadığını ve son da olmayacağını sözlerine ekledi.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG