Erişilebilirlik

ABD Savunma Bakanı Afganistan’da


Ash Carter ve Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, Afganistan’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Carter’ın ziyareti, NATO zirvesinde Afgan güvenlik güçlerinin, 12 bin ittifak askeriyle desteklenmesi ve Afgan ordusuna 2020 sonuna kadar mali yardım sağlanması kararının çıkmasının ardından geldi.

Carter, Bagram Hava Üssü’nde ABD askerleriyle biraraya geldikten sonra Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ile görüştü. Carter’ın, Afganistan'daki NATO birliklerinin komutanı Mick Nicholson ile de biraraya gelmesi bekleniyor.

Afganlar’ın bir dizi sorunla mücadele ediyor. Taleban uzun zamandır askeri başarı elde edemese de, Afganistan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri’nin verdiği kayıp sayısı özellikle Taleban’ın güçlü olduğu Helmand gibi bölgelerde arttı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi uzmanlarından Anthony Cordesman da Afgan hava kuvvetlerinin sorunlarının arttığına, Afgan polisinin durumunun iyi olmadığına ve ekonominin kriz noktasına ulaştığına dikkat çekiyor.

ABD birlikleri daha kalacak

ABD Başkanı Barack Obama, geçen hafta Afganistan’daki ABD birliklerinin çekilmesini yavaşlattığını duyurmuştu. 2016 sonuna kadar asker sayısının 5.500’e indirilmesi planlanıyordu ancak Obama’nın görev süresinin biteceği 2017 Ocak ayına kadar bu sayıyı 8.400’de tutulacak.

NATO'nun Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Curtis Scaparroti de, ittifak önderliğindeki eğitim misyonunda 6.700 ABD askerinin Afgan güvenlik güçlerine destek vereceğini açıkladı. Amerika’nın Sesi’nin ulaştığı bir savunma uzmanı, 6.700 askerin NATO misyonu çerçevesinde olduğunu, çekilmeden sonra bırakılacak ABD askerleri arasında sayılmadığını söyledi.

8.400 ABD askerinin 2.000’den fazlası da ABD’nin terörle mücadele operasyonunda yer alacak. Operasyon özellikle Afganistan’ın güneyinde güçlenmeye çalışan IŞİD ile El Kaide’nin kalıntılarını hedef alıyor.

Bu arada ABD ordusu, ülkenin doğusundaki Nangarhar bölgesinde bir insansız hava aracı saldırısı olduğunu doğruladı ancak saldırıda önemli bir Pakistanlı militanın öldürüldüğüne dair iddialara yorum yapmadı.

Pakistan ve Afgan basını, isimlerini vermeyen güvenlik kaynaklarına dayandırdıkları haberlerinde, militanların liderlerinden Ömer Naray’ın öldüğünü duyurdu. Naray, Aralık 2014’te Peşaver’deki bir okulda 134 öğrencinin öldürüldüğü saldırıdan sorumlu tutuluyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG