Erişilebilirlik

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan Ayrılıyor


Başkan Donald Trump geçen ay ABD Savunma Bakanlığı’na bir süredir bu görevi vekaleten yerine getiren Patrick Shanahan’ı aday göstermişti. Trump, Shanahan’ın bakanlık görevinin onay sürecinden çekilmeye karar verdiğini ve yeni Savunma Bakan Vekilinin de Kara Kuvvetleri Bakanı Mark Esper’ın olacağını duyurdu.

ABD Başkanı Trump Patrick Shanahan’ın kararını Twitter’dan açıkladı. “Harika iş çıkaran Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ailesine daha fazla zaman ayırabilmek amacıyla onay sürecini devam ettirmemeye karar verdi. Pat’e olağanüstü hizmetinden dolayı teşekkür ediyorum. Yeni Savunma Bakan Vekili olarak da Kara Kuvvetleri Bakanı Mark Esper’i görevlendireceğim. Mark’ı tanıyorum, harika bir iş çıkaracağından hiç şüphem yok” mesajını paylaştı.

Shanahan hakkında "aile içi şiddet" iddiaları

Patrick Shanahan'ın savunma bakanlığı görevi için onay sürecininden çekilmesi Shanahan ailesinde aile içi şiddet iddialarının gündeme geldiği bir dönemde geldi. Senato'nun Shanahan'ın onayı süreci için FBI'ın güvenlik soruşturması yürüttüğü sırada Shanahan'ın kendisi ve eski eşi ile oğlu arasında aile içi şiddet olayları yaşandığı iddiaları dillendirilmişti.

USA Today FBI'ın dokuz yıl önce Shanahan ve eşi Kimberley Jordinson arasında iki taraf alkol aldıktan sonra yaşanan aile içi şiddet vakasını soruşturduğu iddiasını haberleştirmişti. Washington Post gazetesi de dokuz yıl önce yaşanan olayda Shanahan'ın o dönem 15 yaşında olan oğlunun annesine beyzbol sopasıyla vurduğunu ve olayda Shanahan'ın eşinin bayıldığını ve kanlar içinde kaldığını iddia etmişti.

Polis kayıtlarında, Shanahan ve eski eşi Jordinson 28 Ağustos 2010'da gece saatlerinde çiftin Seattle'daki evlerinde yaşanan olayda birbirlerinden şiddet gördüklerini iddia ettikleri, ancak tarafların ifadelerinin de birbirini tutmadığı belirtiliyordu.

Shanahan konuyla ilgili yaptığı açıklamada boşanma davası ve polis kayıtlarına giren olayın "Bir yakınınızın madde bağımlılığı ya da başka duygusal sorunlarla baş ettiği bir sırada ailede karşı karşıya kalınan zorluklardan farklı olmadığını" ifade etmişti.

Polis kayıtlarına göre Shanahan'ın eski eşi travma sonrası stres bozukluğu tedavisi gördüğünü itiraf etti. Boşanma sırasında da Jordinson'a kişilik bozukluğu teşhisi konuldu ancak Shanahan'ın eşi bu teşhise de itiraz etti.

Boeing'in eski yöneticilerinden olan Shanahan eski Savunma Bakanı Jim Mattis tarafından yardımcı olarak seçildiği sırada ulusal güvenlik konularında tecrübesi olmayan bir isimdi. Shanahan Pentagon kayıtlarına göre savunma bakanlığı görevini vekaleten en uzun süre yürüten isim oldu.

Reuters haber ajansına konuşan ve konuyla ilgili bilgi sahibi olan bir kaynak da Shanahan'ın Oval Ofis'te Trump'la bir araya geldiği ve görüşmede çekilmek istediğini söylediğini aktardı. Söz konusu kaynak kararın yüzde 100 Shanahan'a ait olduğunu belirtti.

Yeni Savunma Bakan Vekili Mark Esper kim?

ABD’nin yeni Savunma Bakan Vekili olarak görev yapacak olan Mark Esper 2017 yılından beri Kara Kuvvetleri Bakanı olarak görev yapıyordu. Daha önce de ABD savunma sanayi şirketlerinden Raytheon’da hükümetle ilişkilerden sorumlu başkan yardımcılığı görevinde bulunmuştu. Pentagon içinde saygın bir kişi olarak bilinen Esper'ın Shanahan'ın senato tarafından onaylanmaması durumunda bu görev için adının geçtiği yönünde ABD basınında haberler yer almıştı.

1990-1991 Körfez Savaşı sırasında ABD’nin Hava İndirme Tugayı’nda subay olarak görev yapan Mark Esper, 2001-2002 arasında da Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda politika direktörü olarak görev yaptı. 2002-2004 yılları arasında Başkan George W. Bush döneminde Müzakere Politikasından Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili olarak görev yaptı. O dönem silah denetimi ve uluslararası güvenlik konularından sorumluydu.


XS
SM
MD
LG