Erişilebilirlik

ABD Saldırının Faillerini Bulmak İçin Libya'yla İşbirliği Yapacak


ABD Saldırının Faillerini Bulmak İçin Libya'yla İşbirliği Yapacak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00
Linki indirmek için

Başkan Barack Obama Amerika’nin Libya Büyükelçisi ve üç elçilik görevlisinin öldürüldüğü saldirinin faillerinin bulunmasi için Amerika’nin Libyali yetkililerle birlikte çaliştiğini açikladi. Başkan saldirganlarin cezasiz kalmayacağini da söyledi

Olayın şokunu yaşayan Başkan Obama Bingazi saldırısını şiddetle kınadı ve sorumlularının bulunacağı konusunda söz verdi.

Obama: "Libya hükümetiyle birlikte çalışarak Amerikalı görevlileri öldüren katilleri adalet önüne çıkaracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Amerika kurulduğu günden beri inançlara saygılıdır. Başkalarının dini görüşlerine saygısızlığı şiddetle reddediyoruz. Ancak bunun gibi tamamıyla anlamsız şiddeti haklı gösterecek hiçbir neden olamaz.”

Bingazi’deki saldırıyı El-Kaide’yle bağlantılı bir grubun yaptığına inanılıyor. Saldırganlar Hazreti Muhammed’i karalayan bir Amerikan filmini protesto ediyordu.

Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya Büyükelçisi Christopher Stevens, Dışişleri görevlisi Sean Smith ve iki elçilik görevlisinin öldürülmesinden büyük üzüntü duyduğunu açıkladı.

Clinton: “Böyle bir şeyin nasıl olabileceğini kendi kendime soruyor ve özgürlüğüne kavuşmasına yardımcı olduğumuz bir ülkede bunun nasıl yapılabileceğini anlamakta zorlanıyorum. Dünya çok karmaşık ve bu sorulara yanıt bulmak zor.”

Öldürülen Büyükelçi Stevens, geçenlerde El-Hurra Televizyonu’nda Libya’nın geleceği konusunda iyimser olduğunu söylemişti.

Stevens: “Libya’nın, Arap Baharı’nın en büyük başarılarından biri olmasını istiyorum. Libya siyasi bir süreçten geçiyor ve bu yolda devam ederlerse başarıyı yakalayacaklarına inanıyorum.”

Başkan Obama Büyükelçi Stevens’ın, saldırganların aksine, özgürlük ve insan onuru için hayatını feda ettiğini söyledi.

Başkan Obama ve Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün, Bakanlık çalışanlarıyla biraraya geldi, öldürülen büyükelçi Stevens’ı andı. Clinton, Amerika’nın yaşadığı büyük acıya rağmen hür ve istikrarlı bir Libya’nın Amerika’nın çıkarları için gerekli olduğunu vurguladı ve iki ülke ilişkilerinin Bingazi saldırısına feda edilmemesi gerektiğini bildirdi.
XS
SM
MD
LG