Erişilebilirlik

ABD Rusya'yla İnsan Hakları Alanında İşbirliğine Son Verdi


Rusya'da polis tarafından götürülen bir gösterici (Mart 2012)
Amerika, sivil toplum örgütlerine destek vermek amacıyla Rusya’yla ortak oluşturduğu insan hakları çalışma grubundan çekildiğini açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, kararın Rus hükümetinin bir süre önce sivil toplum örgütlerine getirdiği kısıtlamaların ardından alındığını bildirdi. Nuland, ortak çalışma grubunun faaliyetinin sona erdiğini söyledi.

Sözcü, Amerika’nın Rusya’yla, aralarında insan hakları da olmak üzere birçok konuda birlikte çalışmaya devam edeceğini, ama anlaşmazlıklarını bundan sonra açıkça ifade edeceğini belirtti.

Moskova son aylarda birçok kurum ve sivil toplum kuruluşunu, Amerikan yardımı aldıkları gerekçesiyle kara listeye almıştı. Rusya son olarak da Ekim ayında Amerika Uluslararası Kalkınma Dairesi’nin içişlerine müdahale ettiğini savunmuş ve sınırları içindeki faaliyetlerine son vermişti.

İki ülke arasında sivil toplum çalışma grubu 2009 yılında, Başkan Barack Obama ve dönemin Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in vardığı anlaşma sonucu oluşturulmuştu. Ancak Vladimir Putin’in geçen yıl devlet başkanlığına geri dönmesinin ardından Washington-Moskova ilişkilerinde gerginlik yaşanıyor.
XS
SM
MD
LG