Erişilebilirlik

ABD Rusya'nın Suriye'ye Sevkiyatından Kaygılı


Hama ilinde tahliye görevindeki ambulans ve otobüsler

Amerika, Rusya’nın Suriye’ye tekrar asker ve teçhizat sevkiyatına başlamasından duyduğu endişeyi dile getirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise ateşkesin ülkede barışın sağlanması için hala en iyi şans olduğunu belirtti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışman Müsteşarı Ben Rhodes, Rusya’nın Suriye’ye fazladan asker ve teçhizat yollamasının olumsuz bir gelişme olacağını ifade etti.

Rhodes, “Biz çalışmalarımızın diplomatik süreci desteklemeye odaklanmasının doğru olduğuna inanıyoruz” dedi.

Amerika savunma ve istihbarat yetkilileri, Rusya’nın Halep çevresindeki varlığını sürekli arttırdığını bildiriyor. Esad’a bağlı güçler kente yönelik bir taarruza hazırlanıyor.

Bu hafta içinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşen Başkan Obama, tarafların ateşkes çerçevesinde verdikleri sözleri yerine getirmesinin öneminin altını çizdi.

Rusya, Mart ayında güçlerini kısmen Suriye’den çektiğini açıklamıştı. Ancak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın ülkede hala kayda değer bir askeri varlığının olduğunu söylüyor.

Ankara’yı ziyaretinde konuşan Stoltenberg, iki aylık ateşkese yönelik tehdide dikkat çeken genel sekreter, ancak anlaşmanın hala Suriye’de barışın sağlanması için eldeki en önemli şans olduğunu dile getirdi.

Hükümet taraftarı güçler ve muhalifler arasındaki ateşkes Şubat sonunda başlamış ve ülkedeki şiddeti büyük ölçüde azaltmıştı. Ancak, iki taraf da çok sayıda ihlal yaşandığını söylüyor ve son haftalarda artan çatışmalara dikkati çekiyor.

Ankara’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Stoltenberg, Türkiye’nin IŞİD’i yenmek için oluşturulan koalisyona verdiği destek için teşekkür etti. Türkiye, İncirlik Hava Üssü’nü koalisyon güçlerine açmasının dışında, IŞİD’e karşı hava operasyonlarına da katılıyor.

XS
SM
MD
LG