Erişilebilirlik

‘ABD Rusya Konsolosluklarında Vize Mülakatlarını Yeniden Başlatabilir’


Rus Tass haber ajansının geçtiği habere göre, ABD’nin Moskova Büyükelçisi Jon Huntsman, ülkesinin üç Rus kentinde daha önce askıya aldığı vize mülakatlarını yakında yeniden başlatabileceğini açıkladı.

Huntsman, vize mülakatlarının, St.Petersburg, Yekaterinburg ve Vladivostok kentlerinde “yakın gelecekte yeniden başlayabileceğini” söyledi.

Huntsman, “Mümkün olan herşeyi yapmaya çalışıyoruz ve gelecek haftalarda etkin olarak vize verme işlemlerine başlayabileceğimizi ümit ediyorum” dedi.

Amerikalı büyükelçi, Washington’un Moskova’nın 2014’te Kırım’ı ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçılara desteği nedeniyle Rus bireyler ve şirketlere yaptırımlarını sürdürmesine karşın, ABD-Rusya ilişkilerinde güveni yeniden tesis etmeye çalıştığını söyledi.

Moskova’daki büyükelçilik de dahil ABD’nin Rusya’daki tüm konsoloslukları, mülakat gerektirmeyen göçmen olmayan vize işlemlerini 1 Eylül’de yeniden başlatmıştı. Bu gruba 13 yaşına kadar olan çocuklarla 80 yaş ve üstü kişiler ve vizelerinin süresi son bir yıl içerisinde dolanlar giriyor.

Ancak Rusya’nın talep ettiği şekilde Amerikan diplomatik misyonlarında keskin oranda personel azaltımı, mülakat gerektiren vize işlemlerinin askıya alınmasına neden olmuştu.

ABD geçen Ağustos ayında, Moskova’nın Washington’dan ülkedeki konsolosluklarından birçoğu Rus olan 1200 çalışanın 755’ini kesmesini istemesinden sonra Rusya’daki vize hizmetlerinin boyutunu düşürmüştü. Moskova’nın bu talebi, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesine yanıt olarak 35 Rus diplomatı sınır dışı etmesi ve Rusya’ya ait iki tesisi kapatmasına misilleme niteliği taşıyordu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG