Erişilebilirlik

ABD Piyasalarında Gelecek Hafta Dalgalanma Beklentisi


ABD Piyasalarında Gelecek Hafta Dalgalanma Beklentisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:48 0:00

Amerikan piyasaları ekim aynın son haftasını geride bırakırken bir dönemin de sonuna gelmiş görünüyor. Geçen yıl kasım ayında Donald Trump’un Başkan seçilmesinin ardından başlayan ve ‘Trump Trade’ olarak adlandırılan yükseliş trendi, ekim ayının başında yavaşlamaya başlamıştı, ekonomik verilerin de yine ekim ayının sonu itibarı ile belirsizleşmesi, Başkan Donald Trump’ın önerdiği bütçe ile ilgili kuşkular, vergi ve sağlık reformlarının beklentilerin aksine büyük şirketler açısından bile pozitif karşılanmaması Wall Street’te sert düşüşlere yol açtı. Çarşamba günü Cumhuriyetçi senatörler Jeff Flake ve Bob Corker’in Başkan Trump’a yönelik eleştirilerini medyada paylaşmaları, birçok yatırımcının Başkan Trump’ın vergi reformunun Senato’da onaylanmayacağına inandırmış durumda.

Amerikan hisse piyasaları ayrıca son iki haftadır devam eden ve beklentilerin gerisinde seyreden üçüncü çeyrek raporlarında da etkilenmiş görünüyor. Bunlardan birisi çarşamba günü raporunu açıklayan Chipotle Mexican Grill’ oldu. Şirketin hisseleri geçtiğimiz çeyrekte gelirin oldukça düşmesi yüzünden sert bir düşüş gerçekleşti.

Önümüzdeki hafta ise yatırımcıların ekonomik verilere ve önemli çeyrek raporlarına konsantre oldukları bir hafta olacak. Bugün Amerikan ekonomisinin büyüme rakamları açıklanıyor, tahminler ekonominin üçüncü çeyrekte %2,5 oranında büyüdüğü doğrultusunda—ekonomideki bu yavaşlamanın sebebi eylül ayında meydana gelen kasırgalar olarak belirlendi.

Bugün içinde ayrıca Google’ın sahibi Alphabet, Micrsoft, Twitter gibi teknoloji sektörünün önemli isimleri, Ford ve Volkswagen otomotiv devleri, ve UBS Group, Deutsche Bank ve Barclay’s gibi önemli Avrupa bankaları çeyrek raporlarını açıklayacaklar.

Uzmanlar Kasım ayında piyasaların ‘boğa piyasası’ olarak adlandırılan, dalgalanmaların sıkça yaşandığı bir döneme gireceğini düşünüyorlar. Kasım ayında çok önemli gelişmeler olacak: bunlardan birisi Janet Yellen yerine atanacak yeni Merkez Bankası başkanının açıklanması. Başkan Trump'ın bu görev için şu ana kadar belirlediği isimlerden hiçbiri piyasaların tercihi değildi. Önümüzdeki hafta salı ve çarşamba günleri Merkez Bankası faiz kurulu toplantısı yapılacak, faiz yükseltme kararı da bu toplantılarda belirlenecek.

Ayrıca Kongre çarşamba günü beklenen vergi reformunu oylayacak.

Gelecek hafta perşembe günü ekim ayı istihdam raporu açıklanacak, bu da piyasaların takip ettiği önemli bir ekonomik veri.

Aralarında Apple, Facebook, Pfeizer ve Aetna sigorta şirketinin de bulunduğu 120 ye yakın şirket çeyrek raporlarını hafta içinde açıklayacak.

Önümüzdeki hafta dalgalanmaların yüksek olduğu bir hafta olması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG