Erişilebilirlik

Doların Yükselişi Devam Ediyor


Doların Yükselişi Devam Ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00

ABD piyasaları uzun bir yükseliş döneminin ardından geçen perşembe günü, modern ekonomi tarihinin en büyük tek günlük krizi olarak tarihe geçen Kara Pazartesi’nin 30’uncu yıldönümünden itibaren, Başkan Donald Trump’un Başkan seçilmesinden itibaren süregelen yükselişine son verdi.

Yaz başından bu yana bazı yatırımcılar ve ekonomistler bu düşüşün başlayacağına dair varsayımlar yapıyor ve piyasaların çok fazla değer kazandığına dikkat çekiyorlardı. Amerika’nın Sesi’nin ekonomi uzmanı Jill Malandrino’yla yaptığımız birçok söyleşide ‘Trump Trade’ adı verilen ve Başkan Donald Trump’ın seçimleri kazanmasından itibaren piyasaların yükselme kaydetmesinin geçici olduğunu konuşmuştuk ve piyasaların öncelikle Amerika Merkez Bankası’nın faiz oranları konusundaki kararlarını takip edeceğini ve bir de Başkan Trump’un söz verdiği vergi reformunu beklediklerini söylemiştik.

Haftasonu Wall Street Journal’da çıkan bir habere göre ekonominin ve piyasaların şu ana kadar büyümesindeki sebeplerin başında Amerikan ekonomisinin son birkaç yıldır sürdürdüğü devamlılık geliyor. Goldman Sachs uzmanlarından David Kostin’in raporlarına dayanan yazıda, piyasalardaki büyümenin sebebi Başkan Donald Trump değil, genel istikrar olduğu belirtiliyor. Kostin’e göre şu anda piyasalar bu ekonomik verilerin altında gelebilecekleri en yüksek noktaya ulaşmış durumda ve bundan sonra gelecek 3-6 aylık dönemde ekonominin yavaşlaması beklendiği için de piyasalarda düşüşler gözlemlenecek. Kostin yıl sonuna kadar 2500 puanda seyreden S&P 500 endeksinin 2400 puana inebileceğini de belirtmiş. Kostin teknoloji şirketlerinin ve gelirlerini son çeyrekte yükseltmeyi başaracak olan şirketlerin bu durumdan zarar görmeyeceğini de eklemiş. Yani Nasdaq endeksinde işlem gören teknoloji şirketlerinin hisseleri çekici olmaya devam edecek.

Piyasalar bu sabah bu haberler ve geçen hafta yaşanan düşüşler sonrasında yavaş bir başlangıç yaptı, ancak sabah saatlerinde açıklanan çeyrek raporları yatırımcıları hareketlendirdi. Bu sabah çeyrek raporu açıklayan Sketchers spor ayakkabı şirketinin hisselerinde %41,5’lik bir yükseliş gördük. Uluslarası para gönderme sistemi PayPal’de üçüncü çeyrek gelirinin beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından %5,5 oranında yükseldi.

Bugün ayrıca, Honeywell ve birçok bölgesel bankanın çeyrek raporları açıklanacak. Yarın da aralarında Fiat, General Motors, McDonalds, Novartis gibi büyük şirketlerin bulunduğu çoğunluğu S&P 500’de işlem gören ABD ekonomisinin önemli isimleri çeyrek raporlarını açıklıyor.

Para piyasasında da dolar yükselişini sürdürüyor: ABD Merkez Bankası’nın para politikasıyla ilgili olarak geçen hafta yaptığı açıklamaların ertesinde dolar diğer para birimleri karşısında yükseldi.

XS
SM
MD
LG