Erişilebilirlik

ABD: ‘Peşmerge, IŞİD’i Yeniyor’


Amerikalı yetkililer, koalisyon tarafından düzenlenen hava saldırılarında IŞİD’in üç üst düzey liderinin öldürüldüğünü, öte yandan Kürt güçlerinin örgüte karşı önemli kazanımlar ettiğini bildiriyor

Amerikalı yetkililer, koalisyon tarafından düzenlenen hava saldırılarında IŞİD’in üç üst düzey liderinin öldürüldüğünü, öte yandan Kürt güçlerinin örgüte karşı önemli kazanımlar ettiğini bildiriyor.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, Perşembe günü düzenlenen operasyonlarda, örgütün Irak ve Suriye’de kontrol altında tuttukları bölgelerdeki komuta ve kontrol kabiliyetini alt ettiklerini kaydetti.

Hava saldırısında öldürülen örgütün üst düzey isimlerin, IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin yardımcısı olarak bilinen Hacı Mutazz, IŞİD'in Irak'taki askeri operasyonlarının başındaki isim olan Abdül Basit ve örgütün Musul sorumlusu olan Radwin Talib olduğu açıklandı.

Bu isimlerin, koalisyon güçlerince Kasım ortası ve Aralık ayı başında düzenlenen hava saldırılarında öldürüldüğü bildiriliyor.

Öte yandan Peşmerge kuvvetleri ve IŞİD arasında devam eden şiddetli çatışmalarda Kürt tarafının kazanım elde etmeye başladığı bildiriliyor. Peşmerge güçleri, Yezidi azınlıkların kuşatma altında mahsur kaldığı Sincar dağı bölgesinin büyük bir bölümünde kontrolünün örgütten geri alındığını duyurdu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:06 0:00
XS
SM
MD
LG