Erişilebilirlik

Trump Ortadoğu'ya 1500 Asker Gönderilmesini Onayladı


Amerikalı yetkililer, İran'la gerilimin arttığı bir sırada Trump yönetiminin Kongre'yi Ortadoğu'ya 1500 asker göndermeyi planladığı yönünde bilgilendirdiğini söylemişti. ABD Başkanı Donald Trump takviye asker sevkiyatını onayladı.

Amerikan haber ajansı AP'nin bildirdiğine göre, Kongre üyelerine bu bilgi, dün Ortadoğu'da Amerikan askeri varlığını güçlendirme konusunda Pentagon'un önerilerinin tartışıldığı toplantıdan sonra verildi.

"Askerler koruyucu rol üstlenecek"

Japonya'ya yola çıkmadan önce Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump bölgeye gönderilecek 1500 askerin büyük ölçüde koruyucu bir rol üstleneceğini söyledi.

Trump bölgede askeri çatışma olasılığını güçlü görmediğinin mesajını verdi, "Ortadoğu'da takviye korumaya ihtiyacımız var. Çoğu koruma amaçlı az sayıda asker göndereceğiz" dedi.

"İran'ın bizimle savaşmak istediğini sanmıyorum"

Trump İran'ın ABD ile karşı karşıya gelmek istemediğini düşündüğünü belirtti. Trump "Ama nükleer silaha sahip olamazlar. Bunu da anlıyorlar" diye de ekledi.

AP'nin de edindiği konuyla ilgili bildirimin kopyasına göre, bölgeye gönderilecek asker sayısı "kabaca" 1500 olacak. Gelecek haftalarda konuşlandırılmaları beklenen askerlerin ana sorumluluk ve faaliyetleri savunma amaçlı olacak. Bildirime göre, askerlerin görevleri arasında bölgeye daha önceden giden Amerikan güçlerinin korunması ve deniz ulaşımının engelsiz devam etmesinin sağlanması olacak.

"Takviye unsurlar savunmaya yönelik ihtiyati bir önlem"

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan da "İran Devrim Muhafızları ve vekaletleri dahil olmak üzere İran güçlerinin teşkil ettiği devam eden tehdit karşısında bölgedeki ABD güçlerinin korunması amacıyla Ortadoğu'ya takviye kaynakların ve unsurların konuşlandırılması talebini onayladığıma ilişkin Kongre'yi bilgilendirdim" dedi.

Patrick Shanahan, takviye dasker gönderme kararının ayrıntılarına yazılı açıklamasında yer verdi. Shanahan yeni askeri unsurların yaklaşık 1500 askeri personel, Patriot sisteminde görevli olacak tabur, takviye istihbarat unsurları, gözlem ve keşif uçaklarının yanı sıra bölgede ABD'ye ait unsurların korunmasına yönelik önlemlerin geliştirilmesi için mühendis, caydırıcılık kapasitesini arttırmak üzere de görev gücünü kapsadığını belirtti.

Shanahan, CENTCOM'un görev alanına konuşlandırılacak takviye unsurların savunmaya yönelik ihtiyati bir önlem adım olduğu, gelecekte olası çatışma ihtimalinin azaltılmasını amaçladığını kaydetti.

Pentagon'dan yapılan açıklamaya göre askerler Irak ya da Suriye'ye konuşlanmayacak. 1500 askerin 600'ü halihazırda bölgede, 900 askerin daha bölgeye konuşlandırılması bekleniyor. Askeri sevkiyat Patriot füze bataryasında görevli olacak personeli ve mühendisleri de kapsıyor.

Hafta başında yetkililer, Pentagon'da bölgeye 10 bine kadar asker gönderme konusunda planların hazırlandığını belirtmişti. Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, medyada telaffuz edilen rakamları yalanlamış ve henüz asker sayısı konusunda bir karar alınmadığını söylemişti.

ABD, İran'dan tehditler geldiğini gerekçe göstererek bu ay Basra Körfezi'ndeki askeri varlığını genişletmeye başlamıştı. Washington, savaş gemisi ve 4 adet B-52 bombardıman uçağı göndermişti. Ayrıca Pentagon, hangisi olduğu açıklanmayan bir bölge ülkesine Patriot hava savunma füzesi bataryası yerleştirme kararı almıştı.

ABD'nin bölgeye takviye asker gönderme kararına Rusya'dan tepki geldi. Rus parlamentosunun dışişleir komisyonu başkan yardımcısı Vladimir Dzhabarov Rusya'nın ABD'den gelen bu adımı BM Güvenlik Konseyi'nde gündeme getirebileceğini söyledi.

"Tankerlere yönelik saldırıdan doğrudan İran Devrim Muhafızları sorumlu"

ABD Silahlı Kuvvetleri bu ay başında Birleşik Arap Emirlikleri açıklarında ikisi Suudi Arabistan'a ait petrol tankerlerinin de aralarında olduğu dört tankere yönelik saldırılardan doğrudan İran Devrim Muhafızları'nı sorumlu tutuyor.

Ortadoğu'ya takviye asker gönderme planının açıklandığı Pentagon'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Tuğamiral Michael Gilday tankerlere yömnelik saldırıda kullanılan limpet mayınlarının İran Devrim Muhafızları'nın kullandığı mayınlardan olduğunu savundu.

Washington Irak'ın başkenti Bağdat'ta ABD Büyükelçiliği'nin de bulunduğu sıkı güvenlik önlemleriyle korunan Yeşil Bölge'dedeki roket saldırısı dahil olmak üzere son dönemde arka arkaya düzenlenen saldırılarda İran'ın parmağı olduğu kanısında.

ABD Başkanı Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada İran'ın Ortadoğu'daki ABD çıkarlarına saldırması halinde büyük bir güçle karşı karşıya kalacağının mesajını vermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG