Erişilebilirlik

ABD Ortadoğu'daki Rolünü Sorguluyor


ABD Ortadoğu'daki Rolünü Sorguluyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00
Linki indirmek için

Amerikalı yetkililer ve dış politika uzmanları, ABD-aleyhtarı gösterilerin ardından Ortadoğu’da demokratik yönetimler kurmaya çalışan devletlerle en iyi işbirliği yollarını sorgulamaya başladı

İslam’a hakaret eden filmin İnternet’te yayınlanmasının ardından Yemen’den Sudan’a kadar birçok ülkede binlerce kişi sokaklara döküldü. Bazı gösteriler, Batılı ülkelerin temsilciliklerini hedef alan kanlı olaylara dönüştü.

Bingazi’deki Amerikan konsolosluğuna düzenlenen saldırıda Libya büyükelçisi Christopher Stevens’la birlikte üç elçilik görevlisi öldü.

Bu kargaşanın ardından Amerikalı yetkililer ve dış politika uzmanları, Ortadoğu’da demokratik yönetimler kurmaya çalışan devletlerle en iyi işbirliği yollarını sorgulamaya başladı.

Bu uzmanların çoğuna göre Ortadoğu’daki diktatörlük rejimlerinin yıkılması, Amerika için önümüzdeki yıllarda devam etme olasılığı yüksek zorluklar yaratacak.

Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Brian Katulis de bu görüşte: “Zorlu bir hafta geçirdiğimizi düşünüyorsanız, önümüzdeki on yıl daha fazlasını yaşayacağımızdan emin olabilirsiniz.”

Dış politika uzmanları Amerika’nın yaşayacağı en büyük zorluğun, ısrarlı bir şekilde ileteceği mesaja tutunmak olduğu görüşünde.

El Arabiya televizyonu Washington Büro Şefi Hişam Melhem’e göre Washington, Amerikan diplomatlarını hedef alan saldırının içerdiği suç unsurlarına odaklanmalı ve dini özgürlüğü savunmaya zorlanmaktan kaçınmalı: “Ne zaman Amerika’da bir geri zekalı kamerasına sarılsa, ya da Kuran’ı yakacağını söylese, bu hemen Başkan’ın ya da Dışişleri Bakanı’nın İslam, din, Amerika’nın siyasi sistemi ve din özgürlüğüne nasıl hoşgörülü yaklaştığı yönünde nutuk çekmesine yol açacak bir uluslararası krize dönüşüyor.”

Brian Katulis Amerika’nın, protestolar yüzünden Ortadoğu’dan elini çekme ya da yardımları kesme çağrılarına kulak asmaması gerektiğini söylüyor.

Katulis, Ortadoğu ülkelerinin demokrasilerini kurmalarına yardım konusunda Amerika’nın özel bir konumu olduğunu belirtiyor.

Brian Katulis : “Amerika’nın bölgenin tartışmasız lideri olduğunu göstermesi çok önemli. Körfez bölgesinde bunu yapabilecek ya da bu isteğe sahip hiçbir ülke yok. Çin bunu yapmaz, Rusya hiç yapmaz.”

Katulis, kendi deyimiyle “akıllı güce” yatırım yapmanın daha yararlı olduğunu savunuyor. Yani Amerika Ortadoğu’nun siyasetini, ekonomisini ve sosyal dinamiklerini anlayarak bölgede nüfuzelde etmeli.
XS
SM
MD
LG