Erişilebilirlik

ABD Ortadoğu’daki Azınlıklara BM Aracılığıyla Yaptığı Yardımları Kesiyor


ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın BM’nin Ortadoğu’daki dini azınlıklara ve zor durumdakilere yönelik etkisiz yardım çabalarına maddi olarak desteklemeyeceğini açıkladı. Pence, Bakanlığın bu gruplara Amerikan Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) aracılığıyla doğrudan mali yardım yapmayı planladığını da bildirdi.

Pence kararı Ortadoğu’daki Hıristiyan gruplarla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlayan Hristiyan Savunması adlı grubun yemeğinde açıkladı.

Pence gecede yaptığı konuşmasında “Bundan böyle terörist gruplar tarafından soykırıma uğramanın eşiğindeki Hristiyanlar ve diğer azınlıkları desteklemek için yalnızca BM’ye sırtımızı dayamayacağız” dedi.

BM’yi dini azınlıklara yardım etmekte başarısız olmakla ve onları kaderlerine terk etmekle suçlayan Pence, bu değişikliğin zamanı, hangi ülkeleri kapsayacağı ya da ne kadar paranın BM’den alınacağı konularına açıklık getirmedi.

BM’ye göre Ortadoğu’da azınlıklara yardım eden dört ana yardım kurumu arasında BM Gelişim Programı (UNDP), BM Mülteciler Dairesi (UNHCR), BM Çocuk Fonu (UNICEF) ve Dünya Gıda Programı (World Food Program) yer alıyor.

ABD yılda 4,5 milyar dolar yardım yapıyor

UNDP hariç tüm BM programlarının en büyük bağışçısı konumundaki Amerika, bu programlara yılda 4.5 milyar dolar veriyor.

Trump yönetiminden yapılacak ayrıntılı bir açıklama olmadan bu programların ne şekilde etkileneceği tam olarak bilinmiyor.

Örneğin Amerika UNDP için 311 milyon dolar bağış yapıyor. Bunun üçte birinden fazlası Afganistan’a, 13 milyon dolar kadarı ise Irak’taki programlara gidiyor. Bu 311 milyon doların 66 milyon doları ise zaten doğrudan USAID tarafından dağıtılıyor.

Zürih merkezli Uluslararası Hristiyan Yardımlaşma grubu CEO’su John Eibner ise Irak ve Suriye’deki Hristiyanlar’a yardım etmek için bağışların dağıtımının yeniden düzenlenmesinden çok daha fazlasının yapılması gerektiğini söylüyor.

“Esas mesele insani yardım değil güvenlik”

BM’nin büyük ve bürokratik bir organizasyon olduğunu ve yardımların siyasi bağlantılara göre dağıtıldığını söyleyen Eibner, aynı durumun USAID için de geçerli olduğunu belirtti. Eibner, Hristiyanlar için Ortadoğu’daki esas meselenin ise insani yardım değil, güvenlik olduğunu vurguladı.

Haziran ayında BM Genel Kurulu, örgütün neredeyse 8 milyar dolar olan yıllık barış gücü bütçesinden Amerika’nın baskısıyla 600 milyon dolar kesmeyi oylamıştı.

Trump yönetimi Nisan’da ise BM’nin Nüfus Fonu’na daha fazla mali yardım yapmayacağını açıklamıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG