Erişilebilirlik

ABD Ordusuna Kadın Asker


ABD Ordusuna Kadın Asker
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00
Amerika Savunma Bakanı Leon Panetta, orduda yeni bir devir açtı, kadınların cephede savaşmasını önleyen yasağı kaldırdı. Böylece, Amerikan Ordusunun büyük bölümünü oluşturan Kara Kuvvetleri ve Deniz Piyade Birlikleri’nin, 15 Mayıs’a kadar bu kararı nasıl uygulayacaklarını gösteren planlar hazırlayacak.

Panetta’nın, Savunma Bakanlığı gözlemcilerinin şaşkınlıkla karşıladığı kararı, üst düzey generallerin önerisiyle alındı: “Kadın ordu mesupları, cephe gerçeğini yaşayarak, ülke savunması için savaşma, gerekirse ölümü göze alma kararlılığını kanıtlamıştır.”

Karar, kadınların muharip görevlere atanmasını önleyen 1994 tarihli yönetmeliği kaldırıyor. O yıllarda üst düzey subaylar, fiziki güce dayalı görevlerin kadınlara açılmasına sıcak bakmıyordu.

Kadın gazileri temsil eden örgütler ise, Pentagon’un modern cephe savaşı gerçeğini yakalama zamanı geldiği görüşünde. Onlara göre kadın askerler, Afganistan ve Irak’ta erkeklerle omuz omuza görev yapsalar bile, bunun karşılığını alamıyorlar.

Hava Kuvvetleri’nden emekli Tuğgeneral Wilma Vaught Ordu Mensubu Kadınlar Derneği Başkanı. Vaught, “Savaşta ön cephe diye bir ayrımın kalmadığının farkedilmesi 90’lı yıllara dayanıyor. O yıllarda savaş her yerdeydi. Kadın askerler de. Ve cephede olması gereken birliklerde kadılar da vardı,” diyor.

Ancak bazı emekli askerlere göre bu iyi bir karar değil. Muhafazakar görüşlü Aile Araştırma Konseyi’nden emekli üstteğmen Jerry Boykin’e göre bu karar, askerlerini hayatta tutmaya çalışan komutanlara gereksiz bir sorumluluk yüklüyor: “Cephede gizlilik olmaz. Kişisel hijyen ya da diğer insani koşullara yer yoktur. Bu ortamda, kadın ve erkeğe en temel koşulları ayrı ayrı sağlamaya çalışmak bile komutanlar için ekstra yük demektir.”

Pentagon uzmanlarına göre, herkesi kapsayan bu ordu modeli, Kongre ve insan hakları savunucuları sayesinde gerçekleşecek.

Muharip kadın asker yasağının ayrımcılık olduğu gerekçesiyle birçok kadın asker Pentagon’a dava açmıştı.

Tuğgeneral Vaught’a göre yasağın kalkması, cephede savaşma zorunluluğu gerektiren bazı rütbelerin kapılarını da kadın askerlere açacak: “Kadın askerler, bazı görevlere uygun olmadıkları gerekçesiyle, terfi edemiyordu.”

Değişimin en büyük iki adresi ise, yüzde 25’i kadın askerlere kapalı olan kara ordusu ve deniz piyade birimleri olacak.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG