Erişilebilirlik

ABD Operasyonunda En Az 30 Afgan Sivil Öldü


Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde ABD birliklerine ait insansız hava aracıyla düzenlenen operasyonda en az 30 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Haber ajansı Reuters’ın konuştuğu Afgan yetkililer, Nangarhar'ın Açin ilçesine bağlı Vezir Tengi bölgesindeki saldırıda çam fıstığı toplayan işçilerin hedef olduğunu açıkladı.

40 kişinin de yaralandığı saldırının, işçilerin mesai sonrası yaktıkları ateşin etrafında dinlenirken düzenlendiği belirtildi. Çam fıstığı tarlalarının sahibi de hasatta 150 işçinin çalıştığını, bir bölümünün hala kayıp olduğunu açıkladı.

Afgan Savunma Bakanlığı ve ABD’li yetkililer de saldırıyı doğruladı ancak sivil ölümleriyle ilgili ayrıntı paylaşmadı.

NATO kuvvetleri bünyesinde ülkede görev yapan ABD birliklerinin sözcüsü Albay Sonny Leggett, insansız hava aracı saldırısının IŞİD teröristlerini hedef aldığını ancak sivil ölümlerle ilgili iddiaları yerel yetkililerle araştırdıklarını açıkladı.

Afganistan’da farklı bölgelerdeki üslerde 14 bin ABD askeri görev yapıyor. 2014’ten itibaren bu askerlerin büyük kısmı sıcak çatışmaya girmiyor. Ülkede Afgan güvenlik güçlerine eğitim, danışmanlık ve destek veren 20 bin ABD askeri ve NATO güvenlik gücü bulunuyor.

İntihar saldırısında 20 ölü

Öte yandan ülkenin güneyindeki Zabul vilayetinde düzenlenen bir intihar saldırısında da en az 20 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı Taleban üstlendi.

Kalat şehrinde bir kamyonu havaya uçuran intihar saldırganı bölgedeki hastanenin büyük bölümünü yıktı.

Hasta yakınlarını görmeye gelen aileler, yaralıları battaniye ve şallara sararak çıkardı. Yaralı hastalar Kandahar vilayetindeki hastanelere sevk edildi ancak ambulansların büyük bölümü de kullanılamaz hale geldi.

ABD 100 milyon dolar kaynağı kesti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dansa Afganistan hükümetine karşı beklenmedik bir açıklama geldi. Pompeo, hükümeti ABD kaynaklarını şeffaf yönetememekle suçlayarak, Afganistan’ın enerji altyapı projesine aktarılması planlanan 100 milyon doların geri çekildiğini bildirdi.

Ancak Pompeo Afganistan'ın güneyindeki beş trafo merkezi ve nakil hatlarını içeren projenin tamamlanacağını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, Afganistan'da 28 Eylül'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin güvenilir ve şeffaf olması çağrısında da bulundu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG