Erişilebilirlik

ABD: İnsan Ticareti Modern Kölelik


Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton insan ticaretini modern köleliğe benzetti

Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton insan ticaretini modern köleliğe benzetti.

Clinton, bugün, Beyaz Saray’ın İnsan Ticaretini Önleme Kurulu’nun yıllık toplantısında konuştu. Kurul (President's Interagency Task Force to Monitor and Combat Trafficking in Persons) 2000 yılında uluslararası arası insan ticaretiyle mücadele amacıyla kurulmuştu.

150 yıl önce Amerika’da köleliğin sona erdiğini hatırlatan Hillary Clinton, bugün dünyada 27 milyon kadın, erkek ve çocuğun köle olarak çalıştırıldığını söyledi. İnsan ticaretinin aileleri parçaladığını ve en temel toplumsal değerlere aykırı olduğunu belirten Bakan Amerika’nın bunu önlemek için 37 ülkede çeşitli programlar uyguladığını söyledi.

Dışişleri Bakanı, Amerika’nın çabaları sonucu 140 ülkede insan ticaretine karşı yasalar çıkarıldığını ve konuyla ilgili BM protokolünü 150 ülkenin imzaladığını vurguladı.

Toplantıya İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano ile Amerika Uluslararası Kalkınma Dairesi (USAID) Başkanı Rajiv Şah da katıldı.

Amerika’nın geçen yıl yayınlanan uluslararası insan ticareti raporunda, milli yasaları uluslararası standartların altında kalan ülkelerin sayısını 13’ten 23’e çıkarılmıştı.

Raporda, Türkiye’de insan ticareti mağdurlarının korunmasıyla ilgili yasaların yeterli olmadığı belirtiliyor ve fuhuş amacıyla ticareti yapılan kadın ve genç kızların çoğunun eski Sovyet cumhuriyetlerinden olduğu vurgulanıyordu.

Dünya’da çoğu borç karşılığı işverene kiralanan çocuklar.

Hollanda’da çocuk fuhuşuna karşı kampanya.

Hindistan’da boğazı tokluğuna taş ocaklarında çalıştırılan kadın ve çocuklar.

XS
SM
MD
LG