Erişilebilirlik

ABD’nin Vize Yasağı Türk Öğrencileri de Vurdu


ABD’nin Vize Yasağı Türk Öğrencileri de Vurdu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:04 0:00

Amerika ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi Amerika'da eğitim görmeyi planlayan öğrencileri de olumsuz etkiledi.

Göçmen olmayan vizelerin karşılıklı olarak askıya alınması ile Türkiye'den yükseköğrenim, dil eğitimi, sertifika programı ve öğrencilere geçici süre çalışma olanağı tanıyan Work and Travel gibi programlar için Amerika'yı tercih eden öğrencilerin planlarında değişiklik yapmalarına neden oldu.

EDCON Yurtdışı Eğitim Direktörü Rahmi Mesud Yılmaz, Amerika’nın yükseköğrenim için Türkiye'den en çok tercih edilen ülke olduğunu söyleyerek on binden fazla öğrencinin yükseköğretim için Amerika'yı tercih ettiğini belirtti.

Amerika ile yaşanan vize krizinden dolayı önümüzdeki sene Amerika'ya gidecek öğrenciler için bir belirsizliğin söz konusu olduğunu ifade eden Yılmaz, öğrencilerin İngiltere, Avusturalya ve Kanada gibi alternatif ülkeleri değerlendirebileceğini söyledi. Yılmaz, özellikle Amerika'daki okulları düşünen öğrencilerin ise Türkiye'deki konsolosluklar hizmet vermediği için komşu ülkelere gidip oralardan vize başvurularını yapmayı tercih edebileceklerini söyledi.

Her yıl 6-7 bin Türk öğrencinin yaz tatillerini değerlendirmek için Work and Travel programı ile Amerika'ya gittiğini söyleyen EDCON Yurtdışı Eğitim Direktörü Rahmi Mesud Yılmaz, önümüzdeki sene Work and Travel ile Amerika'ya gidecek öğrencilerin başvurularının alındığını fakat şu ortamda durumlarının belirsiz olduğunu söyledi. Yazın Türkiye'den Amerika’ya Work and Travel programının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin belirsiz olduğunu söyleyen Yılmaz, bu konunun en az 6-7 bin öğrenciyi ilgilendiren bir sorun olduğunu kaydetti.

Yurtdışı Eğitim Direktörü Yılmaz: “En çok etkilenen Kitle Öğrenciler olacak”

Her yıl 7-8 bin öğrencinin de yabancı dil eğitimi için Amerika'yı tercih ettiğini söyleyen Yılmaz, bu programların belli başlama tarihlerinin olmadığını, esnek zamanlarda yapıldığını belirtti. Rahmi Mesud Yılmaz, dil okulu için başvurusu alınan veya işlemleri devam eden öğrencilerin de yaşanan vize sorunu nedeniyle işlemlerinin tamamen donmuş durumda olduğunu belirtti.

Vize krizinin önümüzdeki birkaç hafta içerisinde çözülmesini umduklarını belirten Yılmaz, bu konunun çözülmemesi halinde öğrencilerin bu işten en çok etkilenen kitle olacağını söyledi.

Peki eğitim için Amerika’ya gitmeyi planlayan öğrenciler, Amerika ile Türkiye arasında yaşanan vize sorunu hakkında ne düşünüyorlar?

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisi Yusuf Telli, yüksek lisans için Amerika'ya gitmeyi ve akademik kariyerine orada devam etmeyi düşündüğünü ancak gelinen şu noktada bunun çok da mümkün olmadığını söyledi.

Vize probleminin kendisini ciddi olarak etkilediğini söyleyen Telli, bu durumun çözülmesini bekleyeceğini, çözülmemesi durumunda ise hedeflerini değiştireceğini sözlerine ekledi.

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu Gülnihal Dursun, yüksek lisans için Amerika'ya gitmeyi düşündüğünü ancak yaşanan vize krizinden ötürü planlarını değiştirip İngiltere'de bir okul tercih ettiğini söyledi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Hüseyin Çelik, Amerika'ya Work and Travel vizesi ile gitmeyi planladığını ancak vize yasağı sebebi ile Avustralya'ya gitmeye karar verdiğini söyledi. Çelik, Amerika ile vize sorunları ortadan kalktığında Amerika'ya gitmeyi düşündüğünü söyledi.

XS
SM
MD
LG