Erişilebilirlik

ABD'nin Silah Lobisinde Liderlik Krizi


NRA Başkanı Oliver North, ikinci dönem adaylığını koymayacağını mektupla bildirdi

Amerika’nın en nüfuzlu lobi kuruluşlarından birinde liderlik krizi yaşanıyor. Bireysel silah taşıma hakkını savunan NRA adlı lobi kuruluşunda yaşanan tartışmaların merkezindeki isim kuruluşun başkanı Oliver North.

Geçen yıldan bu yana NRA’in başkanlığını yürüten North, ikinci dönem başkanlık için adaylığını koymayacağını açıkladı. Emekli Albay Oliver North, 1980’li yılların ortalarında yaşanan İran-Contra skandalının merkezindeki isimdi.

North, başkanı olduğu NRA’in Indianapolis’teki yıllık konferansına da katılmadı ve mesajını yazılı olarak iletti. North mesajında lobi kuruluşu içinde “net bir kriz” yaşandığını savundu ve NRA’in ayakta kalması için krize çare bulunması çağrısı yaptı. North, bir komitenin lobi kuruluşunun mali hesaplarını gözden geçirmesini istiyor.

Oliver North’un da başını çektiği bir grup, NRA’in uzun bir zamandır kamuoyuna yakın bir yöneticisi olan Wayne LaPierre’i istifaya zorluyordu. North’un ikinci dönem için adaylığını çekmesi bu girişimlerin başarısız olmasına dayandırılıyor.

Wayne LaPierre
Wayne LaPierre

LaPierre de yönetim kuruluna gönderdiği mektupta North’un şantaj yaparak kendisini istifaya zorladığını savundu.

North’un yeniden başkanlığa aday olmayacağını açıklamasının ardından yıllık konferansta kürsüyü alan LaPierre, salondaki bin kadar izleyici tarafından uzun alkış aldı. LaPierre, konuşmasında North’la yaşadığı gerginliğe değinmedi, bununla birlikte eleştirilerini NRA’nin faaliyetlerini kendi eyaletinde denetlemek isteyen New York Valisi Andrew Cuomo’yu eleştirdi.

ABD’de bireysel silah taşımak ve bulundurmak, Anayasa tarafından güvence altına alınan bir hak. Bu hakkı savunan NRA ülkenin en büyük ve mali açıdan en büyük destek gören lobi kuruluşlarından biri. NRA bu hakkını savunmak için New York eyaleti aleyhine dava da açtı. Eyalet NRA’i “kar amacı gütmeyen kuruluş” statüsünden çıkarmak istiyor.

Önceki gün NRA’in yıllık konferansında konuşan Başkan Donald Trump ABD’nin BM Silah Ticareti Antlaşması’ndan çekileceğini açıkladı. Anlaşma küçük silahlar, savaş tankları, savaş uçakları ve gemilerden oluşan konvansiyonel silahların ticaretini düzenliyor. Trump konuşmasında bireysel silahlanma hakkı için mücadele etme sözü de verdi.

XS
SM
MD
LG