Erişilebilirlik

ABD’nin Petrol Üretimine Harvey Darbesi


Valero Houston Rafinerisi su baskını tehlikesi altında

Teksas’ın büyük kesimini etkileyen Harvey fırtınası, benzin fiyatlarını ve petrol maliyetlerini de arttırdı. Ülkenin petrol endüstrisinin merkezlerinden biri olan Teksas’taki rafineriler ve petrol nakliyatı şirketlerini şiddetli rüzgarlar ve sel vurdu.

Yatırımcıların bazı rafinerileri ve fabrikaları kapatmanın kesinti yaratacağı endişesi nedeniyle, hafta başında vadeli işlem borsalarında petrol işlemleri yüzde yedi arttı. Bazı uzmanlar, ABD’de yakıt fiyatlarının litre başı altı buçuk sent artabileceğini hesaplıyor. Rafinerilerin kapanmasının ham petrole talebe zarar vereceği beklentisiyle, ham petrol işlemlerinde ise düşme yaşandı.

Şiddeti azalarak kasırgadan fırtınaya dönüşen Harvey nedeniyle günde 2 milyon varillik rafineri işlemleri de durdu. Firmaların fırtına öncesi çalışanlarını tahliye ederek üretimi durdurması nedeniyle denizdeki petrol platformlarından gelen ham petrol de yüzde 20 azaldı. Bazı petrol nakliye kuruluşları da çalışmalarını durdurdu.

Şiddetli yağışın devam etmesi beklenen bölgede, suların ne zaman çekileceği, fabrikaların ve işyerlerinin ne zaman açılacağı ve çalışanların ne zaman işbaşı yapacağı ise belirsiz. Belirsiz olan bir diğer konud a enerji altyapısının ne kadar zarar gördüğü.

Bazı sigorta uzmanları, saatteki hızı 200 kilometreyi bulan ve bir yıllık yağışı üç günde alan Teksas’ın doğusundaki zararın milyarlarca doları bulacağını belirtiyor.

Federal Acil Durum Dairesi, felaket sonrası yaklaşık 450 bin Amerikalı’nın hükümetten mali yardım talep etmesini bekliyor.

ABD Merkez Bankası da bankalara, felaket nedeniyle borçlarını ödemekte zorlanan işletmeler ve kişilerle işbirliği yapmaları çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG