Erişilebilirlik

ABD'nin Müttefikleriyle Başı Dertte


ABD'nin Müttefikleriyle Başı Dertte
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin Amerika’nın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonu dahil birçok liderin konuşmalarını dinlediği yolundaki haberler Washington’un önemli müttefiklerini kızdırdı

Almanya Başbakanı Merkel, ülkesi ile yakın müttefiki Amerika arasında güven ilişkisinin tazelenmesi gerektiğini söylüyor: “Güven yeniden inşa edilmeli. Bu da güvenin sarsıldığı anlamına geliyor ki Avrupa Konseyi üyeleri de benimle aynı kaygıları paylaşıyor.”

Başbakan Merkel Alman yetkililerin serbest ticaret müzakerelerini ertelemek istediğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Ulusal Güvenlik Dairesi’nin telefon ve e-postaları toplamasını eleştirdi: “Bu tür davranış ve uygulamalar kabul edilemez. Bundan sonra Fransa ve Almanya harekete geçecek. Amerikalılar’la ortak bir taslak hazırlayacağız. Bu da yılsonuna kadar gerçekleşecek.”

Dinleme iddialarından rahatsızlık duyan sadece Avrupalı liderler değil.

Eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden 35 farklı ülke liderinin dinlendiğini ortaya koyan gizli belgeler açıkladı.

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff bu nedenle Washington ziyaretini iptal etti ve konuyu Birleşmiş Milletler’de gündeme getirdi: “Bir ülke vatandaşının güvenliğinin garantisi başka bir ülkedeki kişilerin insan hakları ve vatandaşlık hakları ihlal edilerek sağlanmamalıdır.”

Brezilya başka ülkelerin de işbirliğiyle kişilerin elektronik iletişimlerinde mahremiyetini güvence altına alacak bir Genel Kurul kararı taslağı üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Birçok ülke başka ülkelerde casusluk yapar ancak George Washington Üniversitesi Avrupa Birliği Merkezi Başkanı Şehrazad Rahman, bu son durumun sıradışı olduğunu söylüyor: “Ülkeler arasında bu tür şeyler yaşanır ancak bunun manşetlerde haber olması bence birçok ülkeyi kızdıran çok ciddi bir olay.”

Rahman uzun vadede Amerika ve müttefikleri arasında soğukluk beklemediğini, ancak Ulusal Güvenlik Dairesi’nin bazı değişikler yapması gerektiğini söylüyor: “Bence genel olarak bilgi taramak yerine hedefteki bir bilgiye ulaşma yollarıyla ilgili yöntemler üzerinde durmak gerekiyor.”

Ulusal Güvenlik Dairesi Direktörü Keith Alexander’a göre, geçtiğimiz günlerde istihbarat toplamayla ilgili tartışmalara rağmen birçok müttefik ülke, bu uygulamayı onayladığını bildirdi: “Benim kulağıma ‘bizimle çalışmaya devam edin’ sözü geliyor. ‘Bize sağladığınız istihbarat ülkemizi korumamızı sağlıyor’ diyorlar.”

Ancak Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki konunun Amerika’nın müttefikleriyle ilişkisini karmaşık hale getirdiğini doğruladı: “Bu durum ortaklarımızla olan ilişkilerimizde sorun yarattı. Aynı zamanda son birkaç günde gördüğünüz gibi kamuoyunun da tepkisine neden oldu.”

İlişkilerde yaşanan sıkıntı, Washington’da terörizmle mücadelede hiçbir silahtan vazgeçmek istemeyen siyasetçiler için de zorluk yaratıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG